aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

ARiMR rozpoczęła wypłacanie dopłat ONW - w pierwszej kolejności dopłaty otrzymają rolnicy najbardziej poszkodowani przez tegoroczną suszę

17 listopada 2008

W poniedziałek, 17 listopada, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłacanie dopłat ONW. W pierwszej kolejności dopłaty takie otrzyma 1412 rolników, najbardziej poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Na konta tych rolników przelane zostanie 2,7 mln zł. Do końca listopada Agencja planuje wypłacić rolnikom 115,3 mln zł, a w grudniu zrealizowane płatności w ramach ONW powinny wynieść 486,2 mln zł.

W 2008 r. o tego typu wsparcie ubiegało się ponad 750 tys. rolników. Wysokość wsparcia produkcji rolniczej prowadzonej na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania zależy m.in. od warunków klimatycznych i ukształtowania terenu. Na obszarach nizinnych, stawka ONW w pierwszej strefie wynosi 179 zł/ha, w drugiej strefie, przy pochyłościach terenu przekraczającym 12º - 264 zł/ha. Na obszarach górskich, do których zalicza się gminy i obręby ewidencyjne, gdzie ponad połowa użytków rolnych znajduje się na wysokości powyżej 500 m n.p.m., rolnik otrzymuje 320 zł/ha.

Przy naliczaniu płatności ONW stosuje się stawki degresywne. Rolnicy wnioskujący o płatność do 50 ha gruntów położonych na terenach ONW otrzymują 100% płatności do całej wnioskowanej powierzchni. Natomiast rolnicy, którzy mają większe gospodarstwa, do kolejnych 50 ha – 50% tej stawki, a do następnych 200 ha – 25% stawki. Dla działek przekraczających powierzchnię 300 ha płatność ONW nie przysługuje.

ARiMR rozpoczęła wydawanie decyzji administracyjnych dla ponad 1,42 mln rolników, w sprawie przyznawania płatności bezpośrednich za 2008 r. Wypłata tych płatności, zgodnie z unijnym prawodawstwem, rozpocznie się 1 grudnia br. W pierwszym miesiącu realizacji płatności Agencja planuje wypłacić dopłaty obszarowe około 850 tys. rolników. Na ich konta bankowe zostanie przelane ponad 3,8 mld zł. W pierwszej kolejności pieniądze te otrzymają rolnicy z 89 powiatów poszkodowanych przez tegoroczną suszę. ARiMR planuje wydanie wszystkich decyzji administracyjnych w sprawie przyznania płatności bezpośrednich do 1 marca 2009 r. Łączna koperta finansowa na realizację płatności bezpośrednich za rok 2008 wynosi ponad 9,3 mld zł. W porównaniu do roku 2007 wzrost środków finansowych na realizację płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego wynosi ponad 686 mln zł.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę