Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Dopłaty - jak jest naprawdę?

23 sierpnia 2007
Zamiast grubych milionów niewielkie kwoty. Teraz wiadomo ile pieniędzy dostają z Unii Europejskiej polscy rolnicy oraz na co wydają unijne dotacje. To ile dopłat bezpośrednich otrzymują rolnicy od początku wywoływało emocje. Mówiło się o wielkich kwotach, które co miesiąc zasilają konta gospodarzy. Jednak prawda jest zupełnie inna. Największa dopłata to około 500 złotych do hektara. I to rocznie, a nie miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to 10 hektarów łatwo policzyć, że przeciętny polski rolnik z unijnego budżetu dostaje około 5 tysięcy złotych. A na co rolnicy wydają unijne dotacje?

Badania pokazują, że zdecydowana większość rolników unijne dotacje wydaje na zakup środków do produkcji. 15% z nich zainwestowało w maszyny rolnicze, a 17% przeprowadziło modernizację budynków gospodarskich. Rolnicy nie mają nic przeciwko ujawnieniu wysokość ich dopłat.

- Każdemu się wydaje, że dziś wieś chłonie wielkie pieniądze. De facto tak nie jest, my mamy zaledwie skromną rekompensatę tego, co żeśmy weszli do Unii, bo unijni rolnicy otrzymują wyższe dopłaty - mówi Wojciech Wiktorzak – rolnik Mała Wieś – woj. mazowieckie.

Rolnicy przypominają także, że płatności do gruntów nie dostaje się za darmo. Trzeba przestrzegać zasad dobrej kultury rolnej oraz dobrostanu zwierząt.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę