CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

KE grozi Polsce zmniejszeniem o 5 proc. dopłat dla rolników

18 września 2008
Komisja Europejska (KE) zagroziła Polsce zmniejszeniem dopłat bezpośrednich dla rolników o 5 proc. za uchybienia administracyjne - dowiedziała się PAP w środę ze źródeł w KE.
Zagrożonych jest ok. 150 mln euro. Źródła w KE zastrzegły jednak, że ta wysokość kary to na razie propozycja KE. "W grudniu odbędzie się tzw. komitet pojednawczy, podczas którego Polska, jeśli przedstawi dobre argumenty, będzie mogła doprowadzić do zmniejszenia kary" - powiedziały źródła.

Ostateczną decyzję o karze KE podejmie "w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2009 roku" - dodały źródła.

Kara to wynik kontroli przeprowadzonej przez ekspertów KE w Polsce, dotyczącej lat 2005 i 2006. Wykazała ona uchybienia, głównie administracyjne, w określaniu przy pomocy zdjęć satelitarnych obszarów rolnych, za które przysługują dopłaty. List z informacją o groźbie kary KE wysłała do resortu rolnictwa w sierpniu tego roku.

Rzecznik KE ds. rolnictwa Michael Mann w rozmowie z PAP nie chciał potwierdzić informacji o wysokości grożącej Polsce kary. Potwierdził natomiast fakt, że był audyt i stwierdzono problemy.

"Trzeba pamiętać, że jeśli w ogóle, to karą dotknięte zostaje państwo członkowskie, a nie rolnicy, bo Polska musiałaby kontynuować wypłacanie im dopłat bezpośrednich" - zastrzegł w rozmowie z PAP Mann.

Podkreślił, że kontrole i audyty to nic nadzwyczajnego. KE przeprowadza je co roku, a "procedura prowadząca do nałożenia kary to długi proces".

Minister rolnictwa Marek Sawicki na nadzieję, że obcięcie dopłat dla polskich rolników za naruszenie unijnych procedur w 2005 i 2006 roku będzie niższe od 500 mln zł.

"Wyjaśnialiśmy w Brukseli, że nasze kontrole były szczelne na podstawie z wypisu rejestrów gruntów. Komisji to nie przekonuje, ale myślę, że kwota, której domaga się Unia, nie będzie aż tak duża" - powiedział w środę dziennikarzom Sawicki.

Minister dodał, że system ortofotomapy jest już kompletny i w tej chwili zarzuty Brukseli nie są aktualne. "A takie błędy się zdarzają. Nawet Francja, która wiele lat funkcjonuje w systemie dopłat, może stracić 800 mln euro" - powiedział.


POWIĄZANE

Na wniosek ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, Komisja Europejska opracowała...

Do 29 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła ro...

Wszystkie dopłaty bezpośrednie za 2016, także rolno-środowiskowo-klimatyczne za ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę