aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Komu rentę…

2 kwietnia 2008
To jeden z nielicznych programów gdzie termin naboru wniosków jest znany dużo wcześniej. Za trzy miesiące do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji będą mogli zgłaszać się rolnicy, którzy chcą przekazać ziemię w zamian za renty strukturalne.
Aby ubiegać się o świadczenia trzeba najpierw spełnić odpowiednie warunki. A podstawowe to: ukończone 55 lat, co najmniej dziesięcioletni staż pracy we własnym gospodarstwie oraz pięcioletni okres ubezpieczenia w KRUSIE.
Trzeba być także wpisanym do ewidencji producentów rolnych nie można za to mieć ustalonego prawa do renty lub emerytury. Liczy się także wielkość przekazywanego gospodarstwa. W województwach podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim i śląskim wystarczy mieć 1 hektar ziemi. W pozostałych już, co najmniej trzy.

Franciszek Kadzik, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Rolnik może przekazać gospodarstwo, w zamian za rentę strukturalną, na następcę lub na powiększenie innego gospodarstwa rolnego.”

I tu zazwyczaj pojawia się problem, bo następca musi mieć wykształcenie rolnicze albo udokumentowany staż pracy w gospodarstwie.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych – „Powinno się te wymagania wobec wykształcenia mocno złagodzić, z tych względów, że zdobyć kwalifikacje można w odpowiednim czasie.”

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że resort rolnictwa pracuje nad złagodzeniem przepisów w tej sprawie. Do tej pory z programu rent strukturalnych na lata 2007 - 13 skorzystało prawie 9 tysięcy rolników.

Franciszek Kadzik, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - „Renty strukturalne są jednym z działań PROW na lata 2007 - 13 w pełni akredytowanym, dlatego tu trwa obsługa wniosków w całości łącznie z płatnością.”

Fundusze są tak podzielone, że co roku kilka tysięcy rolników będzie mogło skorzystać z programu. Do końca 2013 roku renty powinno pobierać ponad 50 tysięcy rolników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że będą one wypłacane tylko do 65 urodzin.

Renty strukturalne 2007 - 13
wiek                55 lat
staż pracy w gospodarstwie        10 lat
ubezpieczenie w KRUS        5 lat
numer ewidencyjny gospodarstwa
brak prawa do renty lub emerytury


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę