CTR_80917

Nieużyteczne dotacje

25 kwietnia 2008
Ile pieniędzy trafia w dobre ręce a ile tam gdzie nie powinno - szacunki są przerażające. Organizacje rolników ekologicznych alarmują, że zdecydowana większość dotacji jest wypłacana do nieużytków. Rolnictwo ekologiczne to jeden z pakietów programu rolnośrodowiskowego. W zależności od rodzaju prowadzonej produkcji, co roku do jednego hektara można dostać od kilkuset do prawie dwóch tysięcy złotych.

Mieczysław Babalski, miejscowość Pokrzydowo – „Według naszych obliczeń to 30% trafia do rolników, którzy naprawdę produkują żywność ekologiczną dla konsumentów.”

Pytanie, zatem gdzie trafia reszta pieniędzy?

Waldemar Caboń, miejscowość Motycz – „Niektórzy rolnicy, którzy mają większe uprawy biorą pieniądze za nic: głogi czy orzechy włoskie. To jest nietrafione, ponieważ plan rolnośrodowiskowy trwa 5 lat, a orzech włoski chociażby plonuje po 7 latach.”

Podobne nadużycia mają miejsce w przypadku łąk ekologicznych. Wystarczy tylko je zgłosić do programu a potem raz do roku skosić.

Waldemar Caboń, miejscowość Motycz – „Pole, które leży odłogiem przez 5 lat się bierze pieniądze za darmo a później po 5 latach można to zlikwidować.”

A wszystko zgodnie z prawem. W nowej edycji programu, który rozpoczyna się w tym roku przepisy nieco zaostrzono. Wyższe dopłaty przysługują do upraw potrzebujących dużego nakładu pracy niższe zaś do tych, które jej nie wymagają.


POWIĄZANE

Na wniosek ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, Komisja Europejska opracowała...

Do 29 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła ro...

Wszystkie dopłaty bezpośrednie za 2016, także rolno-środowiskowo-klimatyczne za ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę