aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe renty dla rolników - poradnik

6 sierpnia 2004

Od 1180 zł do ok. 2500 zł miesięcznie. Tyle dostaną rolnicy, którzy przejdą na renty strukturalne finansowane głównie z unijnych pieniędzy. Dziś pierwsza część informatora dla zdezorientowanych rolników i ich rodzin oraz dyżur eksperta z ARiMR. Jutro - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i druga część informatora

Nowe rolnicze renty (zwane strukturalnymi) to rodzaj wcześniejszej emerytury. Podstawowa zaleta tych rent to wysokość samego świadczenia - znacznie przekraczająca emeryturę rolniczą (najniższa emerytura to 562 zł brutto) - oraz możliwość skorzystania z niego już po ukończeniu 55 lat. Są też oczywiście wady (a jakże!). Ale tylko dwie: rolnik musi zaprzestać "prowadzenia działalności rolniczej" i przekazać ziemię - zapisać dzieciom, sprzedać, wydzierżawić (szczegóły za chwilę).

Uwaga! Te nowe renty strukturalne nie mają wiele wspólnego z rentami wypłacanymi dotychczas. Nowe są znacznie wyższe - jak pisaliśmy, miesięcznie od 1180 zł do ok. 2500 zł brutto ("stara" renta to 843 zł brutto). Przyznaje się je według nieco innych kryteriów (jakich - wyjaśnimy za chwilę). Ważne! Nie będzie przeliczania starych rent na nowe.

Co to za nowe renty

Zasady przyznawania nowych rent strukturalnych rząd przedstawił w styczniu tego roku w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dokument został 20 lipca zaakceptowany przez unijny Komitet ds. Struktur Rolnych i Rozwoju Obszarów Wiejskich, tzw. STAR. Rozporządzenie naszego rządu, na podstawie którego renty będą przyznawane, weszło w życie 1 sierpnia.

Pieniądze w 80 proc. będą pochodziły z unijnej kasy, a w 20 proc. - z krajowego budżetu.

W unijnym budżecie zarezerwowano pieniądze na renty dla około 100 tys. polskich rolników.

Już można starać się o rentę

Program ruszył 2 sierpnia. Rolnicy mogą już występować o renty strukturalne. Jak dowiedzieliśmy się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (zajmuje się przyznawaniem nowych rent), złożono już ponad 7 tys. wniosków! Jakie dokumenty trzeba przygotować, napiszemy za chwilę, najpierw wyjaśnimy sprawę najważniejszą - kto ma prawo do nowej renty rolniczej.

Kto ma prawo do renty

Trzeba spełniać trzy podstawowe warunki:

  • Warunek pierwszy: o rentę mogą się starać rolnicy - kobiety i mężczyźni - którzy ukończyli 55. rok życia. Pieniądze będą otrzymywać przez 10 lat, maksymalnie do ukończenia 75. roku życia.

Uwaga! O rentę może wystąpić także rolnik, który skończył lat 58, 60, a nawet ten, któremu zostało tylko pół roku do ukończenia 65 lat! Wówczas, także przez dziesięć lat, będzie mógł otrzymywać rentę (maksymalnie do ukończenia 75. roku). O wspólną rentę może wystąpić także małżeństwo (dostaną wtedy specjalny dodatek - jaki i ile, poniżej).

  • Warunek drugi: trzeba udowodnić, że od minimum dziesięciu lat prowadzi się działalność rolniczą. W jaki sposób? Ano np. pobierając z gminy zaświadczenie, że od dziesięciu lat płaci się podatek gruntowy. Nie jest więc istotne, w jaki sposób tę ziemię uprawiamy i czy leży ona odłogiem. Ważne, byśmy nie zalegali z opłatą podatku (jeśli zaległości są, trzeba szybko uzupełnić wpłaty). To zaświadczenie dołączamy do wniosku o rentę.
  • Warunek trzeci: co najmniej przez pięć lat rolnik płacił (i płaci nadal) składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Musi to potwierdzić urzędowym pismem (wyda je najbliższy dla miejsca zamieszkania oddział KRUS). To zaświadczenie z KRUS także musimy dołączyć do wniosku o rentę.

Uwaga! Nie jest istotne, czy mieliśmy jakąś przerwę w płaceniu składek na KRUS - ważne, by w sumie płacić składki przez pięć lat i być płatnikiem w momencie przekazania gospodarstwa.

I ostatni warunek - do spełnienia już w trakcie ubiegania się o rentę:

  • Warunek czwarty: rolnik musi zaprzestać działalności rolniczej. Musi także przekazać gospodarstwo. Ziemię, po pierwsze, może sprzedać (ale nie pierwszej lepszej osobie - jakie warunki powinien spełnić nabywca gospodarstwa, wyjaśniamy dokładnie poniżej). Po drugie, może przekazać ją nieodpłatnie np. dzieciom (uwaga! trzeba podpisać akt notarialny). Po trzecie wreszcie, może ziemię wydzierżawić (ale na minimum dziesięć lat).

Ważna uwaga! Nie można wydzierżawić gospodarstwa własnym dzieciom ani przekazać współmałżonkowi. Dzieciom ziemię można sprzedać lub przekazać nieodpłatnie. Renty nie dostanie też rolnik, który przekaże całą ziemię współmałżonkowi.

I jeszcze jedna ważna uwaga! Gospodarstwo, które rolnik przekazuje (sprzedaje, dzierżawi), musi mieć minimum 1 ha powierzchni. Sobie może zostawić tylko działkę do 0,5 ha (razem z siedliskiem!).

1

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę