aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pechowe wnioski

5 kwietnia 2007
Co z kampanią naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie na ten rok? Pytają o to zarówno urzędnicy jak i rolnicy. Pierwszych zastanawia to dlaczego wpłynęło tak mało dokumentów, drugich kiedy dostaną formularze i jakie będą ostateczne zasady ich wypełniania. Kolejna sprawa to kto i za co powinien zapłacić.

Dokumenty o dopłaty bezpośrednie rolnicy mogą już składać prawie od trzech tygodni. Do tej pory spłynęło ich jednak niewiele bo tylko kilkanaście tysięcy. Pytanie dlaczego rolnicy czekają z wypełnieniem wniosków i mapek? - Działki jeszcze trzeba pomierzyć, dokumentację złożyć, jeszcze chwilę to potrwa, to dopiero początki są – mówi Tomasz Rasiński, wieś Mogowo

Ale ci, którzy już chcieliby zająć się wypełnianiem formularzy nie mają na to najmniejszych szans gdyż nie dostali ich jeszcze z Agencji.

Resort rolnictwa zapewnia jednak, że zdecydowana większość dokumentów już została wysłana do producentów: - Do świąt na pewno wszyscy rolnicy będą mieli wnioski w domu. – powiedział Andrzej Lepper.

Czy jednak to oznacza, że wszyscy od razu po świętach będą mogli brać się za mierzenie pól i wypełnianie wniosków? Niestety cierpliwością będą musieli wykazać się ci, którzy mają uprawy roślin energetycznych bo dopiero w połowie kwietnia zostanie opublikowana lista przetwórców, z którymi będą mogli podpisać umowy.

Pytanie tylko czy rolnicy poradzą sobie z wypełnieniem wniosku? Niektórzy na pewno tak. Ale wielu będzie musiało skorzystać z pomocy.

Celina Szarek, MODR: - Od 2007 roku wszystkie ODR-y zgodnie z ustawą pobierają opłaty za wypełnienie wniosków o płatności obszarowe.

To dziwi ministra rolnictwa. - ODR-y są od tego aby rolnikom pomagać. Co innego jest wypełnienie wniosku, zrobienie biznesplanu - to wszystko wymaga pracy, a co innego wypełnienie wniosku o płatności bezpośrednie. – powiedział Andrzej Lepper.

Dlatego resort rolnictwa zwrócił się do wojewodów, którym podlegają ośrodki doradztwa rolniczego, aby wypełnianie dokumentów o płatności obszarowe było bezpłatne. Czy to się uda? Na pewno nie w każdym województwie. Rolnicy jednak mogą liczyć na jakąś pomoc.

Maksym Gołoś rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego: - Pomoc przy wypełnianiu wniosków jest bezpłatna natomiast wypełnianie wniosku za rolnika jest płatne. Pomoc należy rozumieć jako doradztwo jako podpowiedź jak wypełnić odpowiednie rubryki.

Zatem ci rolnicy, którzy nie chcą tracić czasu na wypełnianie dokumentów muszą za to zapłacić. A stawki są różne. Na przykład na Mazowszu jeżeli do zaznaczenia będzie tylko 5 działek jest to koszt 20 złotych.

Ale rolnicy nie są zdani tylko na pomoc ośrodków doradztwa rolniczego. Mogą zwrócić się do izb rolniczy gdzie wniosek będzie wypełniony bezpłatnie.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę