aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Płatności 2008

18 marca 2008
Im wcześniej będzie złożony wniosek tym więcej czasu na jego sprawdzenie oraz ewentualne poprawki. Rolnicy mogą już ubiegać się o płatności bezpośrednie. Dokumenty można składać osobiście w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji lub wysyłać pocztą. To już piąta kampania przyjmowania wniosków obszarowych. Wątpliwości jednak, jak co roku nie brakuje.

A wszystko za sprawą zmian w zasadach wypełniania formularzy. W tym roku po raz pierwszy o nowe płatności będą mogli ubiegać się producenci tak zwanych owoców miękkich a dokładnie truskawek i malin.
Zofia Krzyżanowska wiceminister rolnictwa: jest jedna podstawowa zasada, że są to producenci owoców i malin do przetwórstwa i to jest ta zasada, którą trzeba spełnić.

Nie dla wszystkich rolników jednak sprawa jest tak oczywista.

Janusz Bolek Nowe Zawady: miałem kontrakty prowadzone z Hortex-em. Hortex się wycofał rozwiązał się w tej chwili to mamy tylko pośredników skupujących a jak wyniknie to, z kim zawrzeć tą umowę to nie mam pojęcia w obecnej chwili jeszcze.

Aby dostać płatności trzeba udowodnić, że owoce są sprzedawane do przetwórstwa. Do wniosku należy zatem dołączyć umowę z firmą, która jest na liście Agencji Restrukturyzacji. Robert Pośnik ARiMR: jeżeli taka umowa nie pojawi się do dnia 31 lipca rolnik otrzyma odmowę przyznania płatności można powiedzieć z sankcjami nałożonymi z tytułu podania nieprawdy.

Problem w tym, że nie ma jeszcze wykazu zakładów, z którymi można podpisywać umowy. Taka lista dopiero powstanie.

Zofia Krzyżanowska: ARiMR po złożeniu wniosku przez te zakłady sprawdzi i poda listę, z którymi rolnik powinien podpisać umowy.

Wypełniając wniosek o przyznanie dopłat trzeba pamiętać o tym, aby wszystkie dokumenty podpisać.

Robert Pośnik ARiMR: musimy też pamiętać o tym, że część płatności nie wiąże się z określaniem powierzchni tylko z oznaczeniem konkretnego, „czekboksa”. To jest bardzo ważny warunek, jeżeli staramy się o płatność cukrową czy o płatność zwierzęcą musimy tak zwany „czekboks” na stronie pierwszej wniosku zaznaczyć.

Na wypełnienie i złożenie wniosków rolnicy mają czas do 15 maja.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę