CTR_80917

Renty na start

26 czerwca 2007
Każdy kto spełnia warunki może złożyć dokumenty. Od wczoraj powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji przyjmują wnioski na renty strukturalne.

Ze starego programu rent strukturalnych skorzystało ponad 50 tysięcy rolników. Agencja Restrukturyzacji wypłaca średnio dla jednej osoby ponad 1500 złotych miesięcznie. Teraz o tak wysokich świadczeniach nie ma mowy. Rolnik, który zdecyduje się przekazać gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną otrzyma 150% najniższej emerytury. Obecnie jest to niecałe 900 złotych. Zdaniem rolników jest to bardzo niekorzystna zmiana.

Zenon Bistram Krajowa Rada Izb Rolniczych: - Jeżeli ktoś ma przejść na rentę strukturalną za 60 zł., płaci składki przez 10 lat, a mamy przecież na uwadze zmianę ustawy o ubezpieczeń społecznych dla rolników i nie wiadomo czy te składki nie będą podwyższone, to z 900zł, albo jeszcze mniej trudno będzie utrzymać siebie i rodzinę.

Resort rolnictwa na takie zarzuty odpowiada krótko.

Andrzej Lepper wicepremier minister rolnictwa: - Pieniędzy jest tyle, ile jest, więcej po prostu nie będzie i musimy je tak dzielić, aby na wszystkie działania przewidziane w Prowie wystarczyło.

Mimo obniżenia wysokości świadczeń chętnych do ubiegania się renty strukturalne nie powinno brakować. Wystarczy mieć ukończone 55 lat, co najmniej dziesięcioletni staż pracy we własnym gospodarstwie oraz pięcioletni okres ubezpieczenia w KRUSIE.

Radek Iwański rzecznik prasowy ARiMR: Oczywiście formularze i wnioski można otrzymać w ARiMR, w biurze powiatowym – tam ten wniosek rolnik dostanie wydrukowany gotowy do wypełnienia, oraz na stronach internetowych Agencji.

Ale samo złożenie wniosku to dopiero początek drogi. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji rolnicy będą mieli pół roku na załatwienie niezbędnych formalności. A świadczenia będą im wypłacane od dnia przekazania gospodarstwa do 65 urodzin.

Poznań

Roman Szymanowski – gospodarz w sile wieku – myśli o przekazaniu gospodarstwa następcy. To warunek, by dostać unijne wsparcie.

Roman Szymanowski: – Jako młody rolnik przejmie to gospodarstwo, będzie miał korzyści z dopłat, różnego rodzaju programów.

I o to Unii chodzi, polskie gospodarstwa mają być nowoczesne i konkurencyjne. Na renty dostaniemy osiem miliardów złotych. Dla wszystkich chętnych pieniędzy nie wystarczy.

Marian Juś – kierownik Powiatowego Biura ARiMR w Poznaniu. – Uważam, że będzie to około 2,5 tysiąca wniosków rocznie, także trzeba motywować rolników do składania ponieważ liczba wniosków jest ograniczona i kto pierwszy ten dostanie.

Urzędnicy z Agencji Restrukturyzacji obiecują pomoc w wypełnianiu wniosków. Pierwsze renty mają trafić na rolnicze konta jeszcze w tym roku. Najpierw jednak Komisja Europejska musi zaakceptować program rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013.


POWIĄZANE

Na wniosek ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, Komisja Europejska opracowała...

Do 29 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła ro...

Wszystkie dopłaty bezpośrednie za 2016, także rolno-środowiskowo-klimatyczne za ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę