aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zagrożone kredyty

9 lipca 2007
Rzutem na taśmę Sejm przyznał Agencji Restrukturyzacji 200 milionów złotych. Dzięki temu odsunięto groźbę wstrzymania kredytów preferencyjnych. A jeszcze wczoraj wszystko wyglądało zupełnie inaczej.

A wszystko przez opieszałość urzędników z ministerstwa rolnictwa, którzy zapomnieli na czas wysłać wniosek o przesunięcie pieniędzy z Agencji Nieruchomości Rolnych do Agencji Restrukturyzacji. Jeszcze wczoraj wydawało się, że ten błąd zmusi banki do wstrzymania podpisywania nowych umów na preferencyjne kredyty dla rolników.

Wojciech Mojzesowicz, poseł nie zrzeszony: - Czekają banki, czekają rolnicy, wszystko przygotowane tylko nikt nie napisał wniosku w terminie...

Aby Agencja Restrukturyzacji otrzymała 200 milionów złotych potrzebny był wniosek ministra rolnictwa i decyzja sejmowej komisji finansów publicznych. Ponieważ decyzji nie było Agencja nie wiele mogła. - Czekamy na decyzję Sejmowej Komisji Finansów Publicznych ponieważ ta komisja musi przełożyć pieniądze z jednej szufladki do drugiej szufladki, a bez załatwienia tego formalnie przez nią nie możemy przekazać bankom limitów, które zostaly zakontraktowane. – tłumaczy Radosław Iwański, rzecznik prasowy – ARiMR.

Resort rolnictwa przyznał się do opóźnień, ale bagatelizował całą sprawę …

Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa: - Myślę, że nie będzie problemu, natomiast oczywiście jakieś tam opóźnienia powstały, dzisiaj rano sprawdzałem w ministerstwie – już ten proces jest uruchamiany.

Ostatecznie wczoraj późnym popołudniem sejmowa komisja finansów publicznych otrzymała wniosek o przyznanie Agencji Restrukturyzacji dodatkowych 200 milionów złotych. W ekspresowym tempie został on przegłosowany, a akcja kredytowa dla rolników uratowana.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę