aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zakwestionowany wniosek

24 sierpnia 2007
Wzór wniosku o dopłaty bezpośrednie nie ma podstaw prawnych twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Czyżby setki tysięcy rolników starających się o unijne dotacje czekały kłopoty ze zdobyciem płatności gruntowej?

Oto zakwestionowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich wzór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku do Agencji Restrukturyzacji złożyło go prawie półtora miliona rolników. Jeden z nich zauważył, że wzór wniosku ustala rozporządzenie na podstawie nieistniejącej ustawy. Do rzecznika trafiła skarga, a ten przyznał rolnikowi rację i poprosił resort rolnictwa o wyjaśnienie tej sprawy.

Resort rolnictwa uważa, że istnieją solidne podstawa do określenia wzoru wniosku o dopłaty. Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich ma co do tego wątpliwości. Jednocześnie obie strony zapewniają, że rolnicy starający się o dopłaty nie mają się czego obawiać.

- W tej kwestii absolutnie nie można wyciągać negatywnych konsekwencji wobec rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie ponieważ działają oni w zaufaniu do państwa i stanowionego przez nie prawa. – mówi Michał Makowski, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik czeka teraz na wyjaśnienia ze strony resortu rolnictwa, a sami rolnicy mogą spokojnie patrzeć w jaki sposób zakończy się spór prawny między dwoma instytucjami.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę