aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

e-petrol.pl: koniec taniego tankowania coraz bliżej?

14 października 2019
e-petrol.pl: koniec taniego tankowania coraz bliżej?

Pozostające na niskim poziomie notowania ropy naftowej powodują, że tankowanie w Polsce cały czas jest tanie. W mijającym tygodniu średnia cena oleju napędowego, po dwugroszowej obniżce, wyrównała tegoroczne minima z początku września. Na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny benzyny. Na horyzoncie zbierają się już jednak czarne chmury, bo znowu rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, które może przełożyć się na wzrost cen ropy.

Czynnikiem ryzyka dla niskich cen paliw w Polsce są też niedzielne wybory - analiza danych pokazuje, że powyborczy krajobraz w ostatnich latach sprzyjał wyraźnemu wzrostowi detalicznych marż na sprzedaży paliw.

Obniżki w rafineriach

Niskie ceny ropy naftowej i postępujące umocnienie złotówki w relacji do dolara spowodowały, że ostatnie dni na hurtowym rynku paliw w Polsce przyniosły wyraźny spadek cen benzyny przy umiarkowanej spadkowej korekcie notowań oleju napędowego. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny średnio w rafineriach jest dzisiaj wyceniany na 3906,00 PLN i od początku października potaniał o 107 złotych. Notowania diesla w tym samym okresie spadły o 66,40 USD PLN i średnia cena tego paliwa w ofercie krajowych producentów wynosi dzisiaj 4030,60 PLN/metr sześcienny.

Na stacjach stabilizacja na niskich poziomach

Od kilku tygodni koszty tankowania wahają się nieznacznie a ceny paliw utrzymują się nieznacznie poniżej poziomu 5 złotych za litr benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego. W ostatnich dniach ta sytuacja nie uległa zmianie i według monitoringu cen prowadzonego przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj średnia cena litra Pb95 trzeci tydzień z rzędu utrzymała się na poziomie 4,96 PLN. Olej napędowy, po dwugroszowej obniżce, wyrównał tegoroczne minimum i kosztuje średnio 4,97 PLN/l. Potaniał także autogaz i po jednogroszowej obniżce za litr LPG na stacjach płacimy średnio 1,97 PLN.

Nasza prognoza na nadchodzący tydzień zakłada, że koszty tankowania pozostaną na niskim poziomie, ale wspominanym wcześniej czynnikiem ryzyka jest notowany zarówno przy okazji ostatnich wyborów samorządowych, jak i wyborów do europarlamentu, powyborczy wzrost marż detalicznych. W obu przypadkach na przestrzeni 2-3 tygodni od głosowania marże na benzynie i oleju napędowym rosły o 10-30 groszy na litrze paliwa.

Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 4,91-5,02 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,92-5,03 PLN/l oraz 1,95-2,02 PLN/l dla autogazu.

Notowania ropy w cieniu amerykańsko-chińskich negocjacji

Zmienność notowań ropy w ostatnich dniach nie była duża. Uwaga inwestorów skupiała się na spekulacjach dotyczących negocjacji przedstawicieli Pekinu i Waszyngtonu w sprawie porozumienia handlowego, zaplanowanych na czwartek i piątek. Przez większą część tygodnia cena surowca wahała się w wąskim paśmie 57,50-59,50 USD i dopiero w piątkowe przedpołudnie, po informacjach o ataku na irański tankowiec znajdujący się u wybrzeży Arabii Saudyjskiej, doszło do wybicia górą z tego przedziału, po którym baryłka ropy Brent notowana na londyńskiej giełdzie kosztowała ponad 60 dolarów.

Od wyniku kończących się w piątek rozmów negocjatorów z Chin i USA może zależeć kierunek zmian na rynku naftowym w najbliższych dniach, a może nawet tygodniach. Jeśli uda się wypracować porozumienie, które zapobiegnie dalszej podwyżce ceł, to lepsze perspektywy dla tempa wzrostu globalnej gospodarki w połączeniu z rosnącym znowu napięciem na Bliskim Wschodzie, będą wsparciem dla wyższych cen ropy.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-10-09
Pb 98 5,29
Pb 95 4,96
ON 4,97
LPG 1,97
PLN brutto/l

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej
W okresie 14-20 października 2019
Pb98 5,19-5,30
Pb95 4,91-5,02
ON 4,92-5,03
LPG 1,95-2,02
PLN brutto/l

Aktualne średnie ceny paliw w polskich rafineriach
Aktualizacja 2019-10-11
Pb 98 4121,00
Pb 95 3906,00
ON 4030,60
PLN netto/m3

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

 

źródło: https://www.e-petrol.pl/


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Wiele osób chce prowadzić ekologiczny styl życia i stara się różne aspekty codzi...

Według danych monitorujących z rosyjskiej Unii Zbożowej eksport zbóż z Rosji nad...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę