aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

e-petrol.pl: na stacjach ciągle bez podwyżek

22 lutego 2016
e-petrol.pl: na stacjach ciągle bez podwyżek
W mijającym tygodniu na stacjach nieznacznie taniały benzyna i autogaz. Na rynku hurtowym ceny poruszały się jednak w odwrotnym kierunku, bo na giełdach naftowych notowania ropy powróciły w okolice lutowych maksimów. Czy czekają nas pierwsze w tym roku podwyżki cen paliw?

Porozumienie producentów ropy w sprawie zamrożenia wydobycia na poziomie ze stycznia tego roku pomogło zatrzymać przecenę na rynku naftowym. Zahamowanie wzrostu produkcji, przy utrzymującej się od dłuższego czasu nadpodaży surowca, to jednak za mało, aby ropa zaczęła mocno drożeć. Kierowcy nie muszą się więc na razie obawiać wyraźnych podwyżek na stacjach.

Rafinerie podnoszą ceny

Na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu w cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki. W efekcie metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 na rynku hurtowym jest dzisiaj o blisko 60 złotych droższy niż w ubiegły piątek i kosztuje średnio 3060,40 PLN. Warto jednak zaznaczyć, że ta zwyżka jest liczona od tegorocznych minimów. Jeszcze wyraźniej, bo aż o 98,80 PLN podrożał olej napędowy. Dzisiaj średnio w rafineriach metr sześcienny diesla kosztuje 2962,00 PLN.

Benzyna oddala się od 4 złotych

Na stacjach paliw w ostatnich dniach obserwowaliśmy stabilizację cen na niskich poziomach. Taniała benzyna, spadek o 2 grosze, która powoli oddala się od poziomu 4 złotych i w tym tygodniu kosztuje średnio 3,95 PLN/l. Jeszcze większą, bo aż 3-groszową obniżkę, zanotował autogaz i średnia ogólnopolska cena litra LPG spadła do poziomu 1,72 PLN. Tak tani autogaz na stacjach ostatni raz był w połowie 2009 r. Trzeci tydzień z rzędu na niezmienionym poziomie utrzymała się cena oleju napędowego. Średnio w Polsce kierowcy tankujący diesla płacą nadal 3,69 PLN/l.

Pomimo drożejących w cennikach rafinerii paliw na rynku detalicznym, nie spodziewamy się na razie wyraźniejszych podwyżek. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na ostatni tydzień lutego  to: 3,88-3,97 PLN/l  dla 95-oktanowej benzyny,  dla oleju napędowego 3,64-3,74 PLN/l a dla autogazu 1,70-1,78 PLN/l.

Zobacz komentarz wideo

Irańskie deklaracje poruszyły cenowym wykresem
 
W tym tygodniu byliśmy świadkami bardzo dynamicznej zwyżki cen ropy Brent, która wynikała przede wszystkim z interpretacji irańskiego stanowiska odnośnie porozumienia Rosji i niektórych producentów z grona członków OPEC odnośnie zatrzymania poziomów wydobycia na poziomach ze stycznia tego roku. Wprawdzie irański minister ds. ropy potwierdził, że działania stymulujące wzrost cen są niezbędne, jednak nie zaznaczył jednoznacznie, że perskie władze wejdą w układ z krajami sygnującymi porozumienie. Iran zamierza zapewne odbudowywać swoją rynkową pozycję, która została mocno naruszona w okresie sankcji związanych z jego realizacją programu nuklearnego. W roku 2012 – Iran wydobywał około 2,5 mln baryłek dziennie przed rokiem 2012, jednak ograniczenia relacji Zachodu z Teheranem, obniżyły skalę wysyłki ropy naftowej do około 1,1 mln baryłek dziennie. Dopiero teraz Iran w większym zakresie może odbudowywać swoje eksportowe znaczenie - czego sygnałem może być np. ostatnia wysyłka ropy do Europy (tankowiec zawierający 4 mln baryłek).
 
Jeśli chodzi o dalszą perspektywę światowej podaży w konsekwencji porozumienia podpisanego w Katarze - możemy wskazać tutaj na sytuację z ubiegłych lat. Do spadków światowych cen surowca  przyczyniał się np. wzrost produkcji łupkowej w USA, który przy wyższych cenach surowca staje się bardziej opłacalny. Taka sytuacja może zaistnieć także w momencie, gdy kraje OPEC i Rosja zredukują wydobycie, a więc do długotrwałych wzrostów cen raczej nie dojdzie po  ostatniej akcji kilku eksporterów.

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

W pierwszym półroczu Rosja wyeksportowała 365,7 tys. ton mięsa i przetworów mięs...

Do Komisji PET Sejmu Szanowna Komisjo, w związku z rozpatrywaną petycją o nr BKS...

Kazachski internetowy portal "eldala" poddał analizie rynek tamtejszego mleczars...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę