Adama_poleposition_15.03_30.04

GPC": Poręczyciele są winni pół miliarda

13 sierpnia 2018
GPC": Poręczyciele są winni pół miliarda

Niesolidnym dłużnikiem można zostać także przez poręczenie kredytu innej osobie, która zaprzestaje spłaty - przypomina poniedziałkowa "Gazeta Polska Codziennie" i podaje dane BIG InfoMonitora, z których wynika, że ponad 36 tys. osób nie spłaca cudzych długów, wartych blisko 500 mln zł.

Jak podaje "GPC", w ciągu ostatnich czterech lat liczba kredytów z poręczeniem zmniejszyła się o ponad połowę. Jednak od początku tego roku, informuje, można zaobserwować tendencję wzrostową zaległości z tego tytułu.

"Obecnie w rejestrze dłużników znajduje się ponad 36 tys. osób, które po tym, jak zdecydowały się stać poręczycielami, z czasem miały się włączyć do spłacania kredytu, ale tego nie zrobiły. Dziś mają ponad 483 mln zł zaległości z tytułu poręczenia cudzego zobowiązania. Średnio na osobę przypada 13 404 zł" - informuje "GPC".

"Nawet jeśli solidnie obsługujemy swoje kredyty i rachunki, ale jesteśmy współodpowiedzialni za spłatę cudzych zobowiązań, nieregulowanych przez osobę, za którą poręczyliśmy, cierpią na tym nasza własna historia kredytowa i wizerunek solidnego płatnika" – tłumaczy cytowany przez "GPC" Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitora.

Dlatego, zwraca uwagę, każdy potencjalny poręczyciel musi się liczyć z koniecznością obsługi żyrowanego kredytu i wejściem w rolę głównego dłużnika, choć nie korzysta z dobrodziejstw kredytu.

"Jeśli poręczyciel nie będzie spłacać rat, może trafić do rejestru dłużników, co zablokuje mu drogę do wielu usług niezbędnych w codziennym życiu, takich jak możliwość zakupów ratalnych, zaciąganie kredytów i pożyczek, zawieranie umów abonamentowych na telefon lub internet czy też leasing auta" – zaznacza cytowany Grzelczak.

Z przytoczonych przez "GPC" danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w minionym roku poręczenia udzieliło 309 tys. osób. Podżyrowali oni 255 tys. kredytów. 11,5 proc. kredytów z poręczycielami było spłacanych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni. (PAP)

 


POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę