Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Agencja częściej interweniuje na rynku prywatnym

16 listopada 2007
Od początku obowiązywania ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (16 lipca 2003) do końca września 2007 r. do Agencji wpłynęło ponad 380 tys. umów przenoszących własność nieruchomości rolnych, w stosunku do których przysługiwało jej w opinii notariuszy prawo pierwokupu lub wykupu.
Zdecydowana większość umów (ok. 80%) dotyczyła nieruchomości poniżej 1 ha, nie mających znaczenia dla powiększania gospodarstw rodzinnych.

W wielu przypadkach były to małe obszarowo nieruchomości nierolne o powierzchni poniżej 1000 m. kw., np. niezabudowane działki budowlane, rekreacyjne lub działki zabudowane budynkami niezwiązanymi z działalnością rolniczą (w tym domami jednorodzinnymi). Umowy dotyczące takiego mienia przekazywano do Agencji w związku z wygaśnięciem w gminach planów zagospodarowania przestrzennego i traktowania takich nieruchomości w obrocie formalnie jako rolnych.

Agencja złożyła 451 oświadczeń notarialnych o nabyciu nieruchomości o pow. ok. 11,5 tys. ha za kwotę prawie 92 mln zł, z tego w ciągu 9 miesięcy roku 2007 - 132 oświadczenia dotyczące 4 610 ha o wartości 58 mln zł. Nabyte nieruchomości oferowane są przez Agencję głównie do sprzedaży w trybie przetargów ograniczonych dla rolników powiększających gospodarstwa rodzinne. Nadrzędną przesłanką do korzystania z uprawnień przysługujących Agencji na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego jest występowanie na danym terenie popytu na grunty rolne ze strony rolników indywidualnych. Celowość korzystania z pierwokupu opiniowana jest przez izby rolnicze lub gminy.

Praktyka realizacji ustawy wskazuje, że największe korzyści przynosi nabywanie nieruchomości większych obszarowo, które podlegają restrukturyzacji (w tym podziałom geodezyjnym) i mogą służyć powiększeniu większej liczby okolicznych gospodarstw rodzinnych.


POWIĄZANE

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....

Skrojony i uszyty na miarę 200-metrowy dom, zaprojektowany przez architektkę Agn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę