Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Grunty coraz droższe

2 marca 2006

O 2% miesięcznie - tyle średnio wzrasta cena ziemi w Zachodniopomorskiem. Największy popyt jest w rejonie kołobrzeskim, pyrzyckim i stargardzkim, ale nie mniejsze zainteresowanie widać także w innych gminach województwa.

Gmina Suchań. Jeszcze kilka lat temu hektar gruntu można było kupić za 400-500 złotych. Dziś to wspomnienie. Ziemia jest coraz droższa, zainteresowanie coraz większe. Cena w przetargu przekracza 10 tysięcy złotych. Rolnicy zainteresowani są zarówno dużymi działkami o wielkości 20, 50, a nawet i 100 hektarów - jak i niewielkimi polami sprzedawanymi pomiędzy sąsiadami.

Ziemia idzie jak woda. Obrót ziemią regulują ustawy: o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa i druga - o kształtowaniu ustroju rolnego. Jednak jest w nich sporo luk, stąd problemy z przejęciem ziemi, tam gdzie wygasła dzierżawa, a także z udziałem w przetargach nabywców niezwiązanych z danym terenem.

Ograniczenie nieuczciwej konkurencji, lepsza współpraca na linii samorządy-agencja-rolnicy, nowe linie kredytowe i zasady użytkowania ziemi m.in. dzięki leasingowi - to jest to, co można zrobić dziś. Konieczność pilnej zmiany prawa - to już postulat wobec parlamentarzystów.


POWIĄZANE

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....

Skrojony i uszyty na miarę 200-metrowy dom, zaprojektowany przez architektkę Agn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę