aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grunty coraz droższe

2 marca 2006

O 2% miesięcznie - tyle średnio wzrasta cena ziemi w Zachodniopomorskiem. Największy popyt jest w rejonie kołobrzeskim, pyrzyckim i stargardzkim, ale nie mniejsze zainteresowanie widać także w innych gminach województwa.

Gmina Suchań. Jeszcze kilka lat temu hektar gruntu można było kupić za 400-500 złotych. Dziś to wspomnienie. Ziemia jest coraz droższa, zainteresowanie coraz większe. Cena w przetargu przekracza 10 tysięcy złotych. Rolnicy zainteresowani są zarówno dużymi działkami o wielkości 20, 50, a nawet i 100 hektarów - jak i niewielkimi polami sprzedawanymi pomiędzy sąsiadami.

Ziemia idzie jak woda. Obrót ziemią regulują ustawy: o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi skarbu państwa i druga - o kształtowaniu ustroju rolnego. Jednak jest w nich sporo luk, stąd problemy z przejęciem ziemi, tam gdzie wygasła dzierżawa, a także z udziałem w przetargach nabywców niezwiązanych z danym terenem.

Ograniczenie nieuczciwej konkurencji, lepsza współpraca na linii samorządy-agencja-rolnicy, nowe linie kredytowe i zasady użytkowania ziemi m.in. dzięki leasingowi - to jest to, co można zrobić dziś. Konieczność pilnej zmiany prawa - to już postulat wobec parlamentarzystów.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę