aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Im więcej ziemi, tym wyższa składka

30 września 2004

Już wkrótce rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będą płacić składki w zależności od wielkości gospodarstwa – Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który ma zastąpić ustawę z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Po zmianach wysokość składki płaconej kwartalnie będzie liczona z uwzględnieniem wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych. Podstawę jej wymiaru ma stanowić najniższa emerytura.

Rolnikom prowadzącym pozarolniczą działalność zostanie dodatkowo podniesiona składka o 400 zł kwartalnie. Maksymalny jej poziom nie może przekroczyć sumy najniższej składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne, opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność ubezpieczonych w ZUS. Według Krzysztofa Patera, ministra polityki społecznej, rolnik prowadzący niewielką działalność gospodarczej może pozostać w KRUS.

W momencie, gdy taka działalność gospodarcza zaczyna przybierać większe rozmiary, nie ma powodów, aby taka osoba była uprzywilejowana w porównaniu z innymi prowadzącymi działalność – dodał.

Nowelizacja wprowadza także nowy zasiłek rehabilitacyjny, który zastąpi dotychczasowy przedłużony zasiłek chorobowy. Świadczenie to będzie przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, jednak nie dłużej niż na 12 miesięcy. Jego wysokość będzie równa zasiłkowi chorobowemu.

Dodatkowo w ubezpieczeniu emerytalno-rentowym:

  • uproszczono sposób obliczania wysokości renty rodzinnej;
  • zniesiono możliwość pobierania renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, powstałej wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej;
  • zlikwidowano prawo do wcześniejszej emerytury rolniczej;
  • wykluczono możliwość wypłaty 75 proc. części uzupełniającej emerytury lub renty z tytułu niemożności sprzedaży gospodarstwa rolnego,
  • wprowadzono nowe zasady ustalania wysokości emerytur rolniczych dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.

Przyjęty przez rząd projekt wprowadza zasadnicze zmiany w organizacji KRUS, który ma otrzymać status państwowej jednostki organizacyjnej z osobowością prawną.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę