GUS_230920_750x100_stat

Ubezpiecz telewizor

20 listopada 2002

W Polsce coraz więcej kupuje się telewizorów, magnetowidów, wież stereofonicznych. Niestety, według statystyk policji także coraz więcej sprzętu RTV jest kradzionego, bo łatwo go sprzedać na giełdzie lub paserowi. Strat można uniknąć dzięki dogodnemu ubezpieczeniu sprzętu.

Sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny oraz instrumenty muzyczne są częścią " ruchomości domowych", które można  ubezpieczyć nie tylko od kradzieży, lecz również od pożaru, powodzi, zalania, huraganu, uderzenia pioruna, lawiny czy obsunięcia się ziemi. W ramach umów dodatkowych warto się ubezpieczyć od skutków przepięć, co najczęściej ma miejsce w wyniku uderzenia pioruna w dom lub skoku napięcia w sieci elektrycznej. W większości zakładów ubezpieczeniowych polisę tę można wykupić jako osobną, ale atrakcyjniejsze wydaję się wykupienie ubezpieczenia obejmującego całe mieszkanie.

Sumę ubezpieczenia określa się wraz z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, a zależy od faktycznej wartości sprzętu. Składka ubezpieczania zależna jest od okresu na jaki została zawarta umowa, zakresu ubezpieczenia oraz sumy ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj z góry określają jaką część z sumy ubezpieczenia wypłacają w przypadku wystąpienia szkody. Zazwyczaj jest to 70%, ale za dodatkową oplata można podnieść ochronę ubezpieczeniową do 100% wartości. Towarzystwo potrąci także procent zużycia sprzętu, który wynosi rocznie 10%.

Jeśli ubezpieczenie obejmuje kradzież z włamaniem, to do wypłaty odszkodowania dojdzie wtedy, gdy widoczne są ślady przestępstwa (np. przecięte kraty w oknie). Niestety wiele osób nie odróżnia włamania od rabunku. Ten ostatni ma miejsce wtedy, gdy poszkodowany sam wpuści złodzieja, a ten go sterroryzuje i okradnie mieszkanie. Wtedy firma ubezpieczeniowa oskarży poszkodowanego o dopuszczenie się rażącego zaniedbania i nie wypłaci odszkodowania.

Lepiej też nie trzymać w pobliżu ubezpieczonego sprzętu RTV faktur na jego zakup, instrukcji obsługi, czy tez kart gwarancyjnych. Jeśli złodziej ukradnie je razem ze sprzętem, będzie stanowił dla niego większą wartość, bo towar będzie łatwiej sprzedać. Dlatego lepiej rachunki i instrukcje schować w takim miejscu, w którym będą trudne do odnalezienia przez  złodzieja. W przypadku kradzieży sprzętu, przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej poprosi o przedstawienie wymienionych dokumentów. Są one dowodem na wcześniejsze posiadanie sprzętu. Może się również zdarzyć, że przed podpisaniem umowy agent poprosi o dokonanie spisu rzeczy podlegających ubezpieczeniu, a następnie postawi na nich swoją pieczątkę. Wtedy w razie kradzieży nie trzeba już przedstawiać żadnych innych dokumentów.


POWIĄZANE

Od dziś rusza cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Już teraz po...

Architekci z biura 81.WAW.PL zaprojektowali budynek, którego najważniejszą cechą...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Preze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę