aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ziemia coraz droższa

22 maja 2006

Na początku lat 90-tych Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedawała ziemię średnio po 1 tys. zł i taniej za hektar - mówił Stanisław Kowalczyk, prezes ANR na konferencji w Puławach. - W 2000 r. cena wzrosła do około 3,5 tys., a obecnie sięga 7 tys. zł, zaś w niektórych regionach, np. w Wielkopolsce przekracza 10 tys. zł...

Problemy rozwoju obszarów wiejskich w nadchodzących latach i zadania rolniczych związków zawodowych w ich rozwiązywaniu były 12 maja br. w Puławach przedmiotem dyskusji działaczy NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, samorządowców oraz przedstawicieli administracji centralnej i regionalnej. Konferencję „Rozwój obszarów wiejskich 2007-2013 – rola związków zawodowych rolników” zorganizowano w ramach obchodów 25-lecia rejestracji rolniczej „Solidarności”.

Uczestniczący w konferencji Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Stanisław Kowalczyk powiedział też, między innymi, że cena ziemi rolniczej w Polsce szybko rośnie i stale zwiększa się na nią popyt.

- O ile na początku lat 90-tych Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedawała ziemię średnio po 1 tys. zł i taniej za hektar - mówił Stanisław Kowalczyk, prezes ANR na konferencji w Puławach. - W 2000 r. cena wzrosła do około 3,5 tys., a obecnie sięga 7 tys. zł, zaś w niektórych regionach, np. w Wielkopolsce przekracza 10 tys. zł...

Nadal jednak cena ziemi w Polsce jest znacznie niższa niż na zachodzie Europy. W niemieckich landach wschodnich np. jej cena jest wyższa dwukrotnie, zaś w Holandii i Belgii – dwudziestokrotnie.

- W Polsce rośnie zapotrzebowanie na ziemię ze strony sektorów pozarolniczych , przemysłu, nowej infrastruktury. Potrzebna jest zinstytucjonalizowana ochrona gruntów rolnych - powiedział Prezes ANR.


POWIĄZANE

Komitet Agrarny Rady Najwyższej Ukrainy poparł do rozpatrzenia w drugim czytaniu...

Polskie mieszkania są dość skromne na tle standardów europejskich. Od lat konsek...

Kiedy zlikwidowano ulgę dla klasy średniej, niektórzy podatnicy na tym stracili....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę