aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polscy kierowcy odczują skutki drożejącej ropy

7 marca 2016
Polscy kierowcy odczują skutki drożejącej ropy
Początek marca przyniósł podwyżki cen paliw w polskich rafineriach, dla kierowców taki ruch w cennikach Orlenu i Lotosu może oznaczać, że niebawem wzrosną koszty tankowania, na niektórych stacjach będzie to ruch zauważalny.

Krajowi producenci paliw w tym tygodniu czterokrotnie korygowali swoje cenniki. W porównaniu z ubiegłym piątkiem (26.02) benzyny i olej napędowy podrożały o 1,7-2,5 proc., co dało wzrost cen o ok. 50-75 zł na 1000 l. Największa zwyżka była widoczna w przypadku oleju opałowego, którego cena wzrosła o 5,46 proc., co oznacza, że dziś lekki olej grzewczy podrożał o 92,20 zł na 1000 l. Dziś w hurcie 1000 litrów benzyny bezołowiowej 98 kosztuje średnio 3245,60 zł, taka sama ilość benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 3075 zł. Za metr sześcienny oleju napędowego trzeba zapłacić 3025 zł.

Z analiz e-petrol.pl wynika, że od soboty, 5 marca, rafinerie powinny - w reakcji na podwyżki na giełdach międzynarodowych – podnieść hurtowe ceny obu gatunków benzyn, należy się liczyć ze wzrostem rzędu 25-30 zł na 1000 l., w przypadku diesla skala podwyżek będzie mniejsza – może nie przekroczyć 10 zł.

Nieuchronne podwyżki cen paliw na stacjach

O ile jednorazowa podwyżka na rynku hurtowym może przejść niezauważona na rynku detalicznym, to seria takich zmian, z jaką mamy obecnie do czynienia, odciśnie swoje piętno na pylonach stacji paliw. Należy pamiętać, że jednym z czynników wpływających na ostateczny koszt tankowania są marże detaliczne, osiągane przez właścicieli stacji benzynowych, a te w mijającym tygodniu należały raczej do słabych, szczególnie w przypadku diesla. W ostatnich dniach e-petrol.pl szacował marże modelowe (średnio w kraju) na poziomie zaledwie 15 groszy na litrze benzyny i zaledwie 4 grosze dla oleju napędowego. Niewysokie marże w połączeniu z podwyżkami w hurcie przełożą się i to już może od weekendu na wyższe detaliczne ceny paliw.

Zobacz komentarz wideo


Z analiz e-petrol.pl wynika, że na początku przyszłego tygodnia litr najpopularniejszej „95” powinien mieścić się w przedziale cenowym 3,87-3,99 zł. Nieco taniej może być natomiast oferowany olej napędowy. Jego przeciętna cena może mieścić się w przedziale 3,68-3,80 zł/l. Ze spokojem na stacje paliw będą mogli podjeżdżać natomiast tankujący autogaz - krajowe ceny LPG wyrównują się i w przyszłym tygodniu na większości stacji tankowania za litr mieszkanki propan-butan będzie się płacić ok. 1,65-1,72 zł. Aktualna cena gazu (1,68 zł) stanowi zaledwie 43 proc. ceny benzyny bezołowiowej 95 (3,89 zł) i ta proporcja w przyszłym tygodniu, ze względu na drożejącą benzynę, może się zmienić na korzyść LPG.

Ropa sięgnęła 37 dolarów
 
W tym tygodniu cena baryłki ropy zbliżała się do poziomu 37 USD, który ostatni raz pojawiał się na początku stycznia i wydaje się, że w najbliższych dniach tego rodzaju wyniki cenowe surowiec może osiągać cały czas – a wiele wskazuje też na to, że możliwe są również dalsze wzrosty ceny surowca, nawet w kierunku 40 USD za baryłkę. Jednym z powodów zwyżki cenowej może być pewne ograniczenie podaży surowcowej na zachodniej półkuli -   już szósty tydzień z rzędu wydobycie w USA spada i sięgnęło poziomu 9,08 mln baryłek dziennie, według rządowych danych z Energy Information Administration. Tym samym możemy oczekiwać, że przełoży się to negatywnie na dynamikę amerykańskiego eksportu, choć wiele wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach co najmniej trzy duże dostawy drogą morską zasilą rynek europejski.
 
Wydobycie w krajach OPEC zmniejszyło się również o 280.000 baryłek dziennie w lutym do poziomu 32,37 mln baryłek dziennie – to także będzie ważny element nacisku na ceny. Wiele mówi się o możliwości oddziaływania porozumienia Arabii Saudyjskiej i Rosji – które rzeczywiście decydują się na pewne cięcia produkcji. Mimo wszystko to jednak za mało, aby zredukować globalną nadpodaż „czarnego złota” – zwłaszcza, że o swoje miejsce na rynku skalą produkcji będą walczyć Irak czy Iran. Na razie jednak po dłuższej fali spokoju chyba przed nami podejście ceny baryłki w rejon 39-40 USD.

Gabriela Kozan i dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Koszty tankowania spadają kolejny tydzień z rzędu, a szczególne powody do zadowo...

Według monitoringu APK-Inform na początku czerwca ceny dostaw na ukraińskim rynk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę