Adama_poleposition_15.03_30.04

14 mln do wzięcia!

12 sierpnia 2005

Blisko 14 mln zł na pomoc w zdobyciu nowych kwalifikacji dla odchodzących z rolnictwa oraz zagrożonych utratą pracy ma do rozdania Wojewódzki Urząd Pracy. Problem w tym, że nie ma chętnych na te pieniądze.

Chodzi o europejskie środki pomocowe z puli Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. WUP i Zarząd Województwa ogłosiły właśnie trzecią edycję konkursu na projekty, które mogą być w ten sposób finansowane. Dwie wcześniejsze zakończyły się kompletnym fiaskiem - łącznie zgłoszono w nich tylko 5 wniosków, z czego do realizacji nadawały się dwa.

- To wcale nie znaczy, że brakuje rolników, członków ich rodzin, czy innych zagrożonych bezrobociem osób, które oczekują pomocy w postaci wsparcia przy znalezieniu nowego zawodu czy podniesieniu kwalifikacji. Problem w tym, że nie ma instytucji gotowych do stworzenia odpowiednich programów, na które moglibyśmy przekazać pieniądze. Sięgający po europejskie środki idą na łatwiznę. Wolą przygotowywać aplikacje, które nie wymagają wielkiego wysiłku - mówiła na wczorajszej konferencji prasowej w Toruniu Dorota Smolarek z WUP. Problemem, z którym potencjalni wnioskodawcy musieliby się w tym przypadku zmierzyć, jest dotarcie z ofertą do bardzo rozproszonej grupy ewentualnych "klientów". Od jakiegoś czasu nie ma bowiem w Kujawsko-Pomorskiem masowych zwolnień grupowych.

Czekają do 5 września

- Obawiamy się, że i w nowej edycji konkursu będziemy mieli ten sam problem. Zastanawiamy się poważnie, czy nie przekazać tych środków na inne cele. Nie możemy bowiem dopuścić, by region stracił te pieniądze - tłumaczy dyrektor WUP Adam Horbulewicz. Jego zdaniem, trudna do rozdania pula mogłaby trafić np. do programów stypendialnych, które są dziś w stanie wchłoną praktycznie każdą kwotę.

Nowy nabór

W rozpoczętym wczoraj nowym naborze wniosków mogą wziąć udział samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje rynku pracy, a także szkoły wyższe i firmy komercyjne. Projekty mogą dotyczyć m. in. szkoleń i kursów, krajowego pośrednictwa pracy, doradztwa i informacji zawodowej, a nawet subsydiowanego zatrudnienia. Można je składać do 5 września. Więcej informacji w witrynie www.wup.torun.pl (pod zakładką "ZPORR") oraz w toruńskiej siedzibie WUP.


POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę