14 mln do wzięcia!

12 sierpnia 2005

Blisko 14 mln zł na pomoc w zdobyciu nowych kwalifikacji dla odchodzących z rolnictwa oraz zagrożonych utratą pracy ma do rozdania Wojewódzki Urząd Pracy. Problem w tym, że nie ma chętnych na te pieniądze.

Chodzi o europejskie środki pomocowe z puli Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. WUP i Zarząd Województwa ogłosiły właśnie trzecią edycję konkursu na projekty, które mogą być w ten sposób finansowane. Dwie wcześniejsze zakończyły się kompletnym fiaskiem - łącznie zgłoszono w nich tylko 5 wniosków, z czego do realizacji nadawały się dwa.

- To wcale nie znaczy, że brakuje rolników, członków ich rodzin, czy innych zagrożonych bezrobociem osób, które oczekują pomocy w postaci wsparcia przy znalezieniu nowego zawodu czy podniesieniu kwalifikacji. Problem w tym, że nie ma instytucji gotowych do stworzenia odpowiednich programów, na które moglibyśmy przekazać pieniądze. Sięgający po europejskie środki idą na łatwiznę. Wolą przygotowywać aplikacje, które nie wymagają wielkiego wysiłku - mówiła na wczorajszej konferencji prasowej w Toruniu Dorota Smolarek z WUP. Problemem, z którym potencjalni wnioskodawcy musieliby się w tym przypadku zmierzyć, jest dotarcie z ofertą do bardzo rozproszonej grupy ewentualnych "klientów". Od jakiegoś czasu nie ma bowiem w Kujawsko-Pomorskiem masowych zwolnień grupowych.

Czekają do 5 września

- Obawiamy się, że i w nowej edycji konkursu będziemy mieli ten sam problem. Zastanawiamy się poważnie, czy nie przekazać tych środków na inne cele. Nie możemy bowiem dopuścić, by region stracił te pieniądze - tłumaczy dyrektor WUP Adam Horbulewicz. Jego zdaniem, trudna do rozdania pula mogłaby trafić np. do programów stypendialnych, które są dziś w stanie wchłoną praktycznie każdą kwotę.

Nowy nabór

W rozpoczętym wczoraj nowym naborze wniosków mogą wziąć udział samorządy lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje rynku pracy, a także szkoły wyższe i firmy komercyjne. Projekty mogą dotyczyć m. in. szkoleń i kursów, krajowego pośrednictwa pracy, doradztwa i informacji zawodowej, a nawet subsydiowanego zatrudnienia. Można je składać do 5 września. Więcej informacji w witrynie www.wup.torun.pl (pod zakładką "ZPORR") oraz w toruńskiej siedzibie WUP.


POWIĄZANE

Jak dowiadujemy się z portalu Prawo.pl: wysokie ceny gazu nie są siłą tak zwaną ...

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym stanowiskiem Warsaw Enterprise Institu...

Korzystając z e-podpisu z Profilem Zaufanym- można od razu zweryfikować tożsamoś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę