dnikukurydzy_210818

2 maja też będzie świętem!

13 lutego 2004

Senat przyjął wraz z poprawkami nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP, zakładającymi ustanowienie 2 maja Dniem Orła Białego - będzie to święto państwowości polskiej.

Połączone Komisje Ustawodawstwa i Praworządności oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przychyliły się do propozycji senatora Mieczysława Janowskiego (Blok Senat 2001), by Dzień Orła Białego ustanowić 2 maja, a nie, jak proponowała senacka Komisja Ustawodawstwa i Praworządności, 26 czerwca.

Sprawozdawca Komisji Andrzej Jaeschke (SLD-UP) powiedział, że Dzień Orła Białego zastąpiłby proponowany przez Sejm 2 maja jako Dzień Flagi RP. Senator wyjaśnił, że Orzeł Biały jako herb Królestwa Polskiego pojawia się po raz pierwszy 26 czerwca 1295 roku, podczas koronacji Przemysła II i jest pierwotnym symbolem państwa polskiego, podczas gdy flaga pojawia się dopiero w roku 1831.

"Występowanie Dnia Flagi w państwach skandynawskich czy Stanach Zjednoczonych wynika z tego, że w tych państwach nie ma herbu, a flaga jest w nich utożsamiana z innymi atrybutami państwowości" - przekonywał Jaeschke.

Senat przyjął też poprawkę dotyczącą wprowadzenia całkowitego zakazu używania ustawowo zdefiniowanych symboli RP na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Poprawka dopuszcza umieszczanie na tych przedmiotach godła i barw RP "w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej".

Ta poprawka wywołała podczas środowej debaty największe kontrowersje. Senator Zbigniew Kulak proponował w zgłoszonej przez siebie poprawce, aby to wojewoda udzielał zezwolenia na umieszczenie stylizowanych barw i symboli narodowych na produktach. Natomiast senator Janowski postulował, aby umieszczanie formy stylizowanej podlegało zgłoszeniu do prowadzonego przez wojewodę rejestru. Wojewoda w ciągu 14 dni mógłby odmówić wpisania do rejestru danej formy stylizowanej.

Żadna z tych propozycji nie uzyskała akceptacji senatorów.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 78 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę