2 maja też będzie świętem!

13 lutego 2004

Senat przyjął wraz z poprawkami nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP, zakładającymi ustanowienie 2 maja Dniem Orła Białego - będzie to święto państwowości polskiej.

Połączone Komisje Ustawodawstwa i Praworządności oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przychyliły się do propozycji senatora Mieczysława Janowskiego (Blok Senat 2001), by Dzień Orła Białego ustanowić 2 maja, a nie, jak proponowała senacka Komisja Ustawodawstwa i Praworządności, 26 czerwca.

Sprawozdawca Komisji Andrzej Jaeschke (SLD-UP) powiedział, że Dzień Orła Białego zastąpiłby proponowany przez Sejm 2 maja jako Dzień Flagi RP. Senator wyjaśnił, że Orzeł Biały jako herb Królestwa Polskiego pojawia się po raz pierwszy 26 czerwca 1295 roku, podczas koronacji Przemysła II i jest pierwotnym symbolem państwa polskiego, podczas gdy flaga pojawia się dopiero w roku 1831.

"Występowanie Dnia Flagi w państwach skandynawskich czy Stanach Zjednoczonych wynika z tego, że w tych państwach nie ma herbu, a flaga jest w nich utożsamiana z innymi atrybutami państwowości" - przekonywał Jaeschke.

Senat przyjął też poprawkę dotyczącą wprowadzenia całkowitego zakazu używania ustawowo zdefiniowanych symboli RP na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego. Poprawka dopuszcza umieszczanie na tych przedmiotach godła i barw RP "w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej".

Ta poprawka wywołała podczas środowej debaty największe kontrowersje. Senator Zbigniew Kulak proponował w zgłoszonej przez siebie poprawce, aby to wojewoda udzielał zezwolenia na umieszczenie stylizowanych barw i symboli narodowych na produktach. Natomiast senator Janowski postulował, aby umieszczanie formy stylizowanej podlegało zgłoszeniu do prowadzonego przez wojewodę rejestru. Wojewoda w ciągu 14 dni mógłby odmówić wpisania do rejestru danej formy stylizowanej.

Żadna z tych propozycji nie uzyskała akceptacji senatorów.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 78 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę