230 zł za zdjęcie kratki

27 czerwca 2005
Zdejmujemy kratkę czy nie zdejmujemy kratki? - to pytanie może zadać sobie wielu przedsiębiorców. Od 22 sierpnia zmieniają się przepisy, które w przypadku zakupu aut osobowych na potrzeby przedsiębiorstwa nie będą pozwalały odliczyć 100 proc. VAT-u od ceny jego zakupu, a także ceny benzyny.

Zmiana auta z osobowej ciężarówki na auto osobowe będzie kosztowała prawie 230 zł - to koszty odkręcenia kratki przez mechanika, przeglądu technicznego i nowego dowodu rejestracyjnego.

Przedsiębiorca, który nie będzie mógł od 22 sierpnia odliczyć VAT-u od ceny benzyny zakupionej do samochodu firmowego, może być także zainteresowany jego sprzedażą i będzie to bardziej opłacalne, jeśli sprzedający będzie oczekiwał, że odbiorcą będzie przedsiębiorca. Przy osobach prowadzących działalność gospodarczą zakup samochodu z kratką, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie będzie on mógł odliczyć całości VAT-u, daje większe szanse na odliczenie całej wartości auta w amortyzacji.

Czy przerejestrowanie auta z kratką na osobowe może narazić przedsiębiorcę na odmówienie mu przez urząd skarbowy prawa do odliczenia podatku? Znaczenie będzie miał w tym przypadku czas, który minął od momentu zakupu pojazdu do jego przerejestrowania. Jeśli to będzie krótki okres, to może być to kwestionowane. Ten krótki okres to zdaniem urzędników 2-3 miesiące.

W momencie, kiedy podatnik dokona zmian konstrukcyjnych w przeciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania faktury zakupu, to nowe przepisy zobowiązują go do zwrotu całej kwoty odliczonego podatku.

Zdjęcie kratki może więc opłacać się z ekonomicznego punktu widzenia przy sprzedaży samochodu. Podatkowo przedsiębiorca raczej nic nie zyska.


POWIĄZANE

Spada aktywność fizyczna Polaków. Regularnie sport uprawia co czwarta osoba, pon...

Do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł – ...

Co czwarty śmiertelny wypadek drogowy na drogach Unii Europejskiej ma związek z ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę