230 zł za zdjęcie kratki

27 czerwca 2005
Zdejmujemy kratkę czy nie zdejmujemy kratki? - to pytanie może zadać sobie wielu przedsiębiorców. Od 22 sierpnia zmieniają się przepisy, które w przypadku zakupu aut osobowych na potrzeby przedsiębiorstwa nie będą pozwalały odliczyć 100 proc. VAT-u od ceny jego zakupu, a także ceny benzyny.

Zmiana auta z osobowej ciężarówki na auto osobowe będzie kosztowała prawie 230 zł - to koszty odkręcenia kratki przez mechanika, przeglądu technicznego i nowego dowodu rejestracyjnego.

Przedsiębiorca, który nie będzie mógł od 22 sierpnia odliczyć VAT-u od ceny benzyny zakupionej do samochodu firmowego, może być także zainteresowany jego sprzedażą i będzie to bardziej opłacalne, jeśli sprzedający będzie oczekiwał, że odbiorcą będzie przedsiębiorca. Przy osobach prowadzących działalność gospodarczą zakup samochodu z kratką, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie będzie on mógł odliczyć całości VAT-u, daje większe szanse na odliczenie całej wartości auta w amortyzacji.

Czy przerejestrowanie auta z kratką na osobowe może narazić przedsiębiorcę na odmówienie mu przez urząd skarbowy prawa do odliczenia podatku? Znaczenie będzie miał w tym przypadku czas, który minął od momentu zakupu pojazdu do jego przerejestrowania. Jeśli to będzie krótki okres, to może być to kwestionowane. Ten krótki okres to zdaniem urzędników 2-3 miesiące.

W momencie, kiedy podatnik dokona zmian konstrukcyjnych w przeciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania faktury zakupu, to nowe przepisy zobowiązują go do zwrotu całej kwoty odliczonego podatku.

Zdjęcie kratki może więc opłacać się z ekonomicznego punktu widzenia przy sprzedaży samochodu. Podatkowo przedsiębiorca raczej nic nie zyska.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę