Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Agencje ratingowe boją się o sytuację fiskalną

6 listopada 2003

Ministerstwa Finansów sądzi, że decyzja agencji S&P o obniżeniu ratingu ma związek z sytuacją na krajowym rynku papierów wartościowych oraz obawami agencji o sytuację fiskalną kraju –  podało ministerstwo w komunikacie.

Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła rating zadłużenia Polski w walucie lokalnej do A minus z A z powodu obaw związanych z rosnącym deficytem budżetowym i długiem publicznym. Agencja obniżyła też rating dla krótkoterminowego długu państwa i papierów komercyjnych do A-2 z A-1.Jednocześnie S&P utrzymała rating dla zobowiązań w walutach obcych na poziomie +BBB plus+ i pozostawiła pozostałe ratingi Polski bez zmian, utrzymując perspektywę negatywną.

Podstawą dzisiejszej decyzji agencji ratingowej Standard & Poor's o obniżeniu oceny wiarygodności kredytowej długoterminowego zadłużenia Skarbu Państwa nominowanego w złotych był szacowany przez agencję poziom deficytu budżetowego i długu publicznego –  podał resort.

...w opinii Ministerstwa Finansów termin decyzji agencji ma bezpośredni związek ze zmianą sytuacji na krajowym rynku skarbowych papierów wartościowych w ostatnim okresie. Zmiana ta jest wynikiem oceny części uczestników rynku dotyczącej perspektyw reformy finansów publicznych w Polsce –  napisał resort w komunikacie.

Od początku września na rynku panuje duży niepokój związany z niepewnością co do sytuacji fiskalnej kraju. Rentowności papierów znacznie wzrosły. Rynek obawia się, że poziom długu do PKB przekroczy 60%.

Wicepremier Jerzy Hausner zaproponował niedawno ograniczenie wydatków publicznych mające przynieść 32 mld zł oszczędności w latach 2004-2007 i umożliwić spełnienie przez Polskę kryteriów z Maastricht w 2006 roku.

Rząd nie ukrywa, że reformy, zmierzające do zmniejszania skali deficytu budżetowego oraz skali przyrostu długu publicznego są konieczne –  napisał resort.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę