ARiMR wypłaciła już prawie 1 mld zł w formie dopłat bezpośrednich

3 stycznia 2006

Prawie jeden miliard zł dopłat bezpośrednich za 2005 rok wysłała już Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do rolników. W pierwszej kolejności pieniądze otrzymali rolnicy z powiatów dotkniętych klęską suszy - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa ARiMR, Iwona Musiał.

"W pierwszym miesiącu wypłat stanowiących dopłaty do gruntów, Agencja wysłała ok. 343 tys. przelewów za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego na kwotę prawie 984 mln zł - jest to dużo. Tym razem nie ma już problemów technicznych, ARiMR może wypłacać nawet do 30 tys. przelewów dziennie" - powiedziała Musiał.

Agencja przygotowuje się także do wypłat z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW). Przygotowanych jest już 200 tys. decyzji, zaś gotowych do wysłanie jest 170 tys. przelewów. Wypłaty ONW rozpoczną się w styczniu 2006 roku. ARiMR rozpoczęła wypłaty do gruntów od 1 grudnia br., do końca czerwca 2006 r. na konta ok. 1,486 mln producentów rolnych trafi prawie 6,8 mld zł.

Musiał zaznaczyła, że 30 czerwca jest to termin obligatoryjny nałożony przez UE. Ponieważ jednak wypłacanie pieniędzy idzie sprawnie, to zdecydowana większość rolników otrzyma je wcześniej.

Rzeczniczka przypomniała, że za 2005 rok rolnicy otrzymują z tytułu jednolitej płatności (przeznaczone jest ona dla wszystkich rolników)- 225 zł/ha, oraz tzw. płatność uzupełniającą np. do upraw zbożowych, która wynosi 282 zł/ha. Oznacza to, że większość rolników otrzyma do hektara po 507 zł dopłaty.

Rolnicy za 2005 rok, zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, otrzymają 60 proc. wysokości dopłat unijnych, w tym 30 proc. pochodzić będzie ze środków unijnych, a 30 proc. z budżetu krajowego.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych ponad 2 miesiące czekała na odpowiedź na zapytanie z...

Proponowane przepisy zostały opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji. Odno...

Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie, a Senat pracuje nad ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę