aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR zwiększyła bankom limity

27 kwietnia 2007
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększyła bankom limity środków finansowych na kredyty preferencyjne udzielane do końca kwietnia br. o kwotę 500 mln zł. Oznacza to, że kwota udostępniona kredytobiorcom w pierwszych czterech miesiącach br. wynosi łącznie 2,4 mld zł. Jest to limit prawie pięciokrotnie wyższy niż kwota kredytów uruchomionych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W I kwartale br. banki współpracujące z Agencją udzieliły kredytów z dopłatą ARiMR do ich oprocentowania na łączną kwotę blisko 1 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2006 r. kwota udzielonych kredytów wzrosła prawie trzykrotnie. Do końca miesiąca banki planują udzielić kredytów objętych dopłatami Agencji do oprocentowania na kwotę niemalże 1,5 mld zł.

Kredyty preferencyjne na obecnie obowiązujących zasadach mogą być udzielane do dnia 30 kwietnia 2007r., bowiem tego dnia wygasa trzyletni okres po wejściu Polski do UE, w którym obecne zasady pomocy krajowej mogły funkcjonować. Wynika to z ustaleń traktatowych, które zostały ustalone w Kopenhadze podczas negocjacji polskiego rządu warunków wstąpienia naszego kraju do UE.  ARiMR poinformuje o zasadach ubiegania się o dalsze kredyty preferencyjne, które będą dostępne po 30 kwietnia br.

Obecnie trwają prace nad uproszczeniem zasad ubiegania się o kredyty preferencyjne dla rolników i podmiotów branży rolno-spożywczej, które są finansowane z polskiego budżetu. ARiMR planuje, że nowe umowy z bankami na udzielanie kredytów z dopłatami do oprocentowania zostaną zawarte w pierwszej połowie br.


POWIĄZANE

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę