Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Balcerowicz chce planu Hausnera

18 stycznia 2005

Prezes NBP Leszek Balcerowicz skrytykował w poniedziałek blokowanie przez parlament prac nad planem oszczędnościowym autorstwa wicepremiera Jerzego Hausnera.

Plan wicepremiera Hausnera był bardzo potrzebny i zawsze osobiście go popierałem, uważałem, że jest tak dobry, że trzeba go jeszcze rozwinąć. Problem polega na tym, że jest to blokowane. Jest plan, który jest bardzo potrzebny i który został wcielony w życie w niewystarczającym stopniu przez blokadę w parlamencie –  powiedział podczas spotkania ze studentami.

Przygotowany przez wicepremiera Hausnera plan oszczędności wydatków budżetowych na lata 2004-2007 miał przynieść 54 mld zł oszczędności, czyli 5,5 proc. PKB. Parlament nie zakończył jeszcze prac nad czterema ustawami z całego pakietu.

Sejm odrzucił niedawno dwie ustawy z planu oszczędnościowego, różnicującą składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców oraz dotyczącą zmian zasad łączenia zarobkowania i pobierania rent i emerytur. Rząd jednak przedstawił nowe wersje odrzuconych ustaw, szacując oszczędności na kwotę łącznie 886,8 mln zł.

W parlamencie na rozpatrzenie czekają jeszcze ustawy dotyczące KRUS i PFRON. Szef NBP ponownie wezwał do redukcji wydatków w tym wydatków socjalnych. Jedyną przyczyną fiskalizmu w Polsce są rozdęte wydatki, a główną pozycją są wydatki socjalne –  powiedział Balcerowicz.


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 15 stycznia 2...

13. kwietnia 2021 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę