Balcerowicz chce planu Hausnera

18 stycznia 2005

Prezes NBP Leszek Balcerowicz skrytykował w poniedziałek blokowanie przez parlament prac nad planem oszczędnościowym autorstwa wicepremiera Jerzego Hausnera.

Plan wicepremiera Hausnera był bardzo potrzebny i zawsze osobiście go popierałem, uważałem, że jest tak dobry, że trzeba go jeszcze rozwinąć. Problem polega na tym, że jest to blokowane. Jest plan, który jest bardzo potrzebny i który został wcielony w życie w niewystarczającym stopniu przez blokadę w parlamencie –  powiedział podczas spotkania ze studentami.

Przygotowany przez wicepremiera Hausnera plan oszczędności wydatków budżetowych na lata 2004-2007 miał przynieść 54 mld zł oszczędności, czyli 5,5 proc. PKB. Parlament nie zakończył jeszcze prac nad czterema ustawami z całego pakietu.

Sejm odrzucił niedawno dwie ustawy z planu oszczędnościowego, różnicującą składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców oraz dotyczącą zmian zasad łączenia zarobkowania i pobierania rent i emerytur. Rząd jednak przedstawił nowe wersje odrzuconych ustaw, szacując oszczędności na kwotę łącznie 886,8 mln zł.

W parlamencie na rozpatrzenie czekają jeszcze ustawy dotyczące KRUS i PFRON. Szef NBP ponownie wezwał do redukcji wydatków w tym wydatków socjalnych. Jedyną przyczyną fiskalizmu w Polsce są rozdęte wydatki, a główną pozycją są wydatki socjalne –  powiedział Balcerowicz.


POWIĄZANE

Już 23 gminy z woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego skorzystały z grantów na re...

Oficjalne obostrzenia i indywidualne obawy o własne zdrowie spowodowały, że kupu...

Główny Urząd Statystyczny przygotowuje się do Narodowego Spisu Powszechnego 2021...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę