aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Balcerowicz: Sygnały ożywienia są coraz mocniejsze

27 maja 2004

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz uważa, że wciąż istnieje duża niepewność co do trwałości obecnego ożywienia gospodarczego, jednak przyznaje, że niepewność ta w ostatnim miesiącu zmalała.

Przestrzega też przed odkładaniem reform, co z pewnością zagroziłoby wzrostowi.

Sygnały ożywienia są coraz mocniejsze. Kwiecień jest tutaj kolejnym takim miesiącem. Wątpliwości są słabsze, ale całkowitej pewności jeszcze nie ma – powiedział Balcerowicz podczas konferencji prasowej w środę po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). W kwietniu produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wzrosły znacznie powyżej oczekiwań, co wskazuje na przyspieszenie ożywienia w polskiej gospodarce. Szef banku centralnego zaznaczył jednak, że istnieje obawa, iż szanse na dalszy wzrost gospodarczy zostaną zaprzepaszczone, jeżeli odłożone w czasie będą reformy, ponieważ motywacja do reform maleje wraz z coraz szybszym wzrostem.

To, co może z dużym prawdopodobieństwem zaburzyć wzrost gospodarczy, będzie się wiązać z odkładaniem reform koniecznych dla uzdrowienia finansów publicznych. To jest to tykające niebezpieczeństwo  –  powiedział Balcerowicz. RPP postanowiła utrzymać w maju dotychczasowy poziom podstawowych stóp procentowych oraz restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej, wprowadzone w kwietniu.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę