aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Banki spółdzielcze rolnikom

14 września 2004

Dożynki Prezydenckie to nie tylko świętowanie i dziękowanie za zebrane plony, ale także doskonała okazja do pogłębienia wiedzy na najbardziej aktualne dla rolnictwa tematy. Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej zmienił się całkowicie system interwencji na rynkach rolnych, zaczął obowiązywać system dopłat bezpośrednich oraz kwoty produkcyjne. Rozpoczęło się wdrażanie w życie SPO  oraz PROW na lata 2004-2006. Na projekty o najistotniejszym dla rolników znaczeniu: inwestycje w gospodarstwach rolnych i renty strukturalne już można składać wnioski. Szczegółowych informacji związanych z adresowanymi do rolników projektami udzielali w Spale konsultanci w stoiskach Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Dożynek Prezydenckich. Na stoisku zorganizowanym przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych rolnicy mogli liczyć na pełną, fachową informację.

Poza informacjami udzielanymi przez bankowych ekspertów, rolnicy mieli do dyspozycji biuletyny i broszury. KZBS wystąpił także z niekonwencjonalną propozycją. Dożynki Prezydenckie wybraliśmy na inaugurację dwutygodnika "MIĘDZY NAMI" – powiedział przedstawiciel KZBS, dyr. Adam Knych. Banki spółdzielcze zrobiły coś nowego, wbrew utartym trendom. Nie jest to pismo dla banków spółdzielczych, lecz pismo dla klientów. Mamy tu więc do czynienia z zupełnie nowym pomysłem. Bezpłatny dwutygodnik jest nie tylko pomostem między izbą gospodarczą, jaką jest KZBS, a bankami spółdzielczymi, lecz przede wszystkim naszym bezpośrednim kontaktem z klientami.

Redaktor naczelny pisma, Andrzej Malanowski we wstępniaku podnosi  na duchu czytelników zapowiadając, że w związku z funkcjonowaniem w ramach Wspólnego Rynku (...) szykuje się nam całkiem niezła perspektywa o ile ... tej szansy nie zmarnujemy. Nie zależy tylko od ministerialnych urzędników, na których łatwo rzucać gromy, ale i od tego jak tę szanse wykorzystają sami rolnicy, producenci i samorządy. Trudno odmówić racji temu zdrowemu osądowi. Warto chyba zatem skorzystać z zamieszczonego w piśmie zaproszenia przewodniczącego Zarządu KZBS, Eugeniusza Laszkiewicza, do poszukiwania pisma w placówkach banków spółdzielczych. Zespół redakcyjny liczy na uwagi swoich czytelników – klientów, które mogą pomóc w jak najlepszym redagowaniu gazety.

Dożynkowe stoisko KZBS zorganizował  wraz z trzema bankami zrzeszającymi. Chcieliśmy przypomnieć, że banki spółdzielcze działają na polskiej ziemi od ponad 140 lat. Mają więc bardzo bogatą tradycję. Nie oznacza to jednak pewnego skostnienia – powiedział Adam Knych. Banki spółdzielcze są bankami nowoczesnymi. Prawie 600 placówek obsługuje ponad 25% ludności Polski. Mamy więc, jak łatwo policzyć ponad 10 mln. klientów. Nie są to banki niszowe. Ze swoimi produktami wychodzą na zewnątrz tego terytorium, które lokalnie dawno temu opanowały. Od komercyjnych różnią się tym, że nie są nastawione wyłącznie na zysk. Banki, jako takie, nie są instytucjami działającymi pro publico bono. Jednak my obsługujemy również małe gospodarstwa rolne, rzemieślników, a więc klientów z którymi banki komercyjne niechętnie rozmawiają.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę