Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Banki spółdzielcze sprzedadzą BGŻ

29 kwietnia 2003

Podmioty z sektora spółdzielczego chcą razem sprzedać akcje Banku Gospodarki Żywnościowej. W tym celu ich przedstawiciele rozpoczęli rozmowy z Leszkiem Czarneckim, twórcą i byłym akcjonariuszem Europejskiego Funduszu Leasingowego, zainteresowanym tą inwestycją oraz z innymi inwestorami.

Banki zrzeszające i banki spółdzielcze posiadają obecnie ponad 30% akcji BGŻ. Największy 16,65 pakiet należy do Banku Polskiej Spółdzielczości. Reszta walorów jest w posiadaniu Gospodarczego Banku Wielkopolski, Mazowieckiego Banku Regionalnego oraz banków spółdzielczych.

Walory BGŻ należące do sektora spółdzielczego cieszą się zainteresowaniem, bo nie podlegają obostrzeniom zapisanym w statucie spółki. W zeszłym roku na WZA podjęto bowiem decyzję, że poszczególni akcjonariusze mający ponad 20% ogółu głosów nie mogą wykonywać prawa głosu z więcej więcej niż 5% akcji BGŻ. Ograniczenie to nie dotyczy Skarbu Państwa oraz papierów należących do sektora spółdzielczego. 

Sektor spółdzielczy obejmował papiery po cenach od 1 do 62 zł. Obecnie wartość księgowa jednej akcji BGŻ wynosi około 43 zł. Według analityków sektor spółdzielczy ma szansę sprzedać walory z 20-30% premią, czyli po 52-56 złotych. Biorąc pod uwagę maksymalną cenę, pakiet jest wart około 442 mln zł. Nie jest to kwota zaporowa dla Leszka Czarneckiego, bowiem ze sprzedaży akcji Europejskiego Funduszu Leasingowego otrzymał blisko 1 mld złotych.

Udziałem w prywatyzacji BGŻ jest zainteresowany Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Inwestor ten zamierza objąć nową emisją do 20% akcji. Część walorów BGŻ ma także trafić na giełdę.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę