Banki w I kw. poprawiły wynik finansowy o 42 proc.

21 czerwca 2004

Wynik finansowy brutto w sektorze bankowym wyniósł w I kwartale 2004 roku 2.165,6 mln zł, o 42,2 proc. więcej niż w analogicznym kresie 2003 roku - podał w piątek GUS. Obciążenie wyniku, głównie podatkiem dochodowym, wyniosło w I kwartale 361,3 mln zł, o 12,8 proc. mniej niż przed rokiem.

Wynik finansowy netto ukształtował się na poziomie 1804,3 mln zł. Straty poniosło pięć banków komercyjnych, wobec 12 przed rokiem, i cztery spółdzielcze.

Poprawa wskaźników rentowności brutto i netto we wszystkich grupach banków spowodowana została wyższą dynamiką wyniku finansowego brutto i netto niż przychodów z działalności operacyjnej. Najwyższy wzrost wyników finansowych wystąpił w bankach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w bankach ze 100-proc. udziałem kapitału zagranicznego –  podał GUS.

Przychody z działalności operacyjnej w bankach ogółem wyniosły 9.8516,7 mln zł i były wyższe o 11,5 proc. niż przed rokiem. W strukturze przychodów 95,5 proc. stanowiły przychody z działalności bankowej, na które składały się głównie przychody z operacji finansowych i wymiany walut - 86,0 proc. Koszty działalności operacyjnej wyniosły 9.6351,5 mln zł, o 10,9 proc. więcej niż przed rokiem, i stanowiły 97,8 proc. przychodów z działalności operacyjnej wobec 98,3 proc. przed rokiem. Wynik działalności bankowej wzrósł do 7.027,6 mln zł, tzn. był o 5,6 proc. wyższy niż rok temu.

Wynik działalności operacyjnej w bankach ogółem wyniósł 2.165,2 mln zł i wzrósł o 42,3 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Wzrost wyniku działalności operacyjnej spowodowany został między innymi zmniejszeniem salda tworzonych i rozwiązywanych rezerw celowych na kredyty zagrożone, do 348,7 mln zł, wskutek czego saldo to jest o 50,4 proc. mniejsze niż przed rokiem - podał GUS.


POWIĄZANE

Przed publikacją dokumentu analitycznego Komisji Europejskiej w sprawie przyszłe...

Przepisy o pracownikach sezonowych mają znacznie ułatwić przyjmowanie cudzoziemc...

Pozostawiony na lotniskach bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zag...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę