aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Będzie więcej pieniędzy unijnych dla regionów

4 sierpnia 2004

Przez najbliższe dwa i pół roku kwoty pieniężne, które napłyną do regionów będą mniej więcej czterokrotnie większe niż fundusze przedakcesyjne, powiedział premier Marek Belka na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zakończyliśmy chyba z sukcesem operację składania wniosków przez rolników o płatności obszarowe, a także mieliśmy swój udział w przygotowaniu operacji zgłaszania przez samorządy wniosków w ramach tzw. ZPORR, czyli zintegrowanego programu regionalnego –  powiedział Belka. Nie grozi nam to, czego obawialiśmy się najbardziej, czego obawiano się w Brukseli, że nie będziemy w stanie wykorzystać pieniędzy, które płyną do regionów na cele restrukturyzacyjne –  powiedział premier.

To, że suma wniosków kilkakrotnie przekracza możliwości finansowe w latach 2004-2006 nas nie martwi, dlatego że począwszy od roku 2007 jeszcze czterokrotnie wzrosną sumy, które będą płynąć na te cele do regionów, w ramach programu odpowiadającemu dzisiejszemu ZPORR-owi –  mówił Belka.

Jego zdaniem, prawdopodobnie dzięki temu, że proces tworzenia projektów idzie tak dobrze, uda się przekonać Brukselę, by program nie był tak scentralizowany jak na początku. Zamiast jednego programu zintegrowanego, będziemy mieli 16 programów regionalnych, co oczywiście znakomicie zwiększy naszą odpowiedzialność, ale zmniejszy biurokrację i zmniejszy wszelkie zacięcia na linii region - Warszawa - Bruksela - mówił premier.

Belka poinformował również, że rząd przekazał do parlamentu projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, a jeszcze przed powrotem posłów z wakacji zamierza przekazać projekt ustawy wprowadzającej tę ustawę. Poinformował również, że rząd prowadzi zaawansowane prace nad projektem ustawy o Krajowym Funduszu Kapitałowym, a także pracuje nad tzw. ustawami proinwestycyjnymi, które nowelizują procedury rządzące procesem inwestycyjnym. Premier powiedział też, że zgodnie z planem idą prace nad budżetem państwa na rok przyszły.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę