aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Coraz droższy dymek

20 czerwca 2005

Palenie papierosów kosztuje z roku na rok coraz więcej. W przyszłym roku akcyza na wyroby tytoniowe wzrośnie o 16 proc. Taką wielkość przewidział resort finansów w założeniach budżetu.

Podwyżkę tłumaczy koniecznością dostosowania obowiązujących w Polsce stawek do wymogów Unii Europejskiej. Obecnie stawka kwotowa podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe wynosi 68,35 zł za każde 1000 sztuk papierosów, zaś procentowa 28,48 proc. maksymalnej ceny detalicznej.

Część kwotowa akcyzy na cięty tytoń wynosi 46,53 zł za każdy kilogram, a część procentowa 19,39 proc. maksymalnej ceny detalicznej.

W tym roku akcyza na papierosy zdrożeje średnio o 14,7 proc. Pierwsza podwyżka miała miejsce 16 stycznia. Stawka kwotowa wzrosła o blisko 6,8 proc., zaś procentowa - o blisko 2 proc. To m. in. coraz wyższe koszty palenia przyczyniają się do spadku sprzedaży gotowych papierosów.

Jak wynika z danych koncernów tytoniowych i producentów tytoniu, sprzedaż w 2002 roku wynosiła 75,4 mld. Rok później spadła do 72,8 mld, a w ubiegłym roku do 72 mld sztuk. Nie oznacza to jednak, że Polacy palą mniej. Równocześnie bowiem rośnie sprzedaż skrętów. W 2002 roku palacze kupili 500 mln papierosów do samodzielnego skręcania. Rok później już 3,4 mld, a w 2004 roku ok. 6 mld sztuk. Już prawie co dziesiąty wypalany papieros jest skręcany z tytoniu i bibuły.

Skręty z powodu niższej akcyzy są dużo tańsze. Resort finansów tłumaczy różnicę w stawce akcyzy na tytoń i gotowe papierosy tym, iż ten pierwszy jest półproduktem. W ubiegłym roku do budżetu państwa z tytułu akcyzy na wyroby tytoniowe trafiło prawie 9,25 mld zł.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę