Coś za cicho o reformie VAT

17 listopada 2005
Premier nie planuje naprawy ustawy o VAT ani zmian stawek tego podatku - przynajmniej tak wynika z programu "Solidarne państwo". Przed wyborami PiS obiecywało, oprócz obniżek podatków CIT oraz PIT, reformę ustawy o VAT.

Partia zapowiadała też obniżkę podstawowej stawki tego podatku z 22 do 18 proc. Mówił o tym m.in. obecny premier Kazimierz Marcinkiewicz, współtwórca programu gospodarczego tej partii. Po wygranych wyborach PiS zadeklarowało zainteresowanie projektem nowelizacji ustawy o VAT, tworzonym przez Radę Podatkową przy PKPP Lewiatan, którego celem jest przystosowanie ustawy do prawa UE oraz eliminacja oczywistych błędów i niejasności.

Puste gadanie?

Teraz wszystko wskazuje jednak na to, że skończy się na obietnicach. To jasno wynika z programu "Solidarne państwo", zawierającego plany działań poszczególnych ministerstw. W dokumencie nie ma ani słowa o nowelizacji ustawy o VAT.

Co to może oznaczać?

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Może po prostu chodzi o to, że dla nas najważniejsze są zmiany w PIT oraz CIT –  zastanawia się poseł Wojciech Jasiński, od tygodnia szef sejmowej komisji finansów.

Redakcyjne przeoczenie?

Zdziwiony jest też poseł PiS Artur Zawisza, obecnie szef sejmowej komisji gospodarki.

Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony. Owszem, premier oświadczył, że nie będzie żadnych zmian wysokości stawek VAT. Natomiast brak zapowiedzi nowelizacji ustawy o VAT w programie rządowym mogę uznać za... przeoczenie redakcyjne –  mówi poseł Zawisza i odsyła do doradców premiera. Nie wiem, czemu w "Solidarnym państwie" brakuje naprawy ustawy o VAT. Ja nie pisałem tego programu. Jednak z mojej wiedzy wynika, że naprawa ustawy vatowskiej będzie. To konieczne i bardzo tego chcę –  odpowiada Marek Zuber, doradca ekonomiczny premiera.

Zdziwiony świat biznesu

Przedsiębiorcy są zaskoczeni. Chcę wierzyć, że to tylko przeoczenie. Naprawa ustawy o podatku VAT jest konieczna –  mówi Rafał Iniewski, szef zespołu prawników Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Podobnie uważa Tomasz Uchman, wiceprezes Business Centre Club (BCC). To dziwne, że w dokumencie programowym rządu całkowicie pominięto kwestię reformy VAT. Na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości premier zapewniał, że wiosną 2006 r. przedstawi projekty zmian w ustawach podatkowych. Mamy nadzieję, że myślał też o ustawie o VAT – mówi Tomasz Uchman.


POWIĄZANE

USDA w swoim raporcie na temat rynku detalicznego w Hiszpanii podkreśla, że licz...

Dzięki spowodowanej pandemią dużej zmienności na giełdach wzrosły obroty. Skorzy...

Okres wypłaty zasiłków opiekuńczych dla rolników został wydłużony do 26 lipca br...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę