Advertisement

Czekaj nie widzi zagrożenia dla celu inflacyjnego

16 marca 2004

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Jan Czekaj z zadowoleniem powitał opublikowane dziś dane o inflacji za luty. Ocenił, że w dalszym ciągu nie ma presji inflacyjnej ze strony popytowej, a cel inflacyjny na poziomie 2,5 plus minus jeden procent nie jest zagrożony.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja rok do roku wyniosła w lutym 1,6 procent, tyle samo, co w styczniu.

Są to bardzo dobre dane. Nie widać presji ze strony popytowej, płace są pod kontrolą. Presja ze strony podażowej, czyli ropy naftowej i kursu złotego jest pod kontrolą –  powiedział Reuterowi Czekaj. Oceniam, że po tych danych nie ma zagrożenia dla celu inflacyjnego RPP –  dodał.

Zdaniem Czekaja, w dalszym ciągu ożywienie gospodarcze nie przekłada się na presję inflacyjną. Jest ono w dużej części efektem wzrostu eksportu i wzrostu wydajności pracy. Płace zaś pozostają pod kontrolą. Przedstawiciel RPP nie odpowiedział jednak na pytanie, na ile dane o inflacji w lutym oraz możliwość przeprowadzenia przez parlament pierwszych ustaw z planu Hausnera odsuwa możliwość zaostrzenia przez RPP pod koniec marca nastawienia w polityce pieniężnej.

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, na razie dysponujemy niepełnymi danymi makroekonomicznymi, na przykład dane o produkcji przemysłowej będą znane w środę, program premiera Hausnera ma znaczenie długofalowe, w polityce pieniężnej nie ma automatyzmu –  powiedział Czekaj. Dla RPP oczywiście najważniejsza jest inflacja i realizacja celu inflacyjnego. Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki makroekonomiczne –  dodał.


POWIĄZANE

Od poniedziałku wnioski o dofinansowanie w ramach w programu Mój Prąd można skła...

17 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek ...

17 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek ...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę