Adama_poleposition_15.03_30.04

Czyj KRUS?

26 lutego 2004

Trwa spór o to czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powinna być pod nadzorem ministra rolnictwa czy ministra gospodarki i pracy. Zdania na ten temat są podzielone nawet wśród samych działaczy rolniczych.

KRUS od momentu powstania był pod nadzorem ministra rolnictwa. Jednak w zeszłym roku do Sejmu przy okazji zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych rolników trafiła rządowa auto poprawka zakładająca przeniesienie kontroli nad KRUS-em do ministerstwa gospodarki i pracy. Rząd tłumaczył, że to zmian czysto kosmetyczna, dzięki której nadzór nad tą instytucją będzie sprawował minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, a tym jest szef resortu gospodarki a nie rolnictwa. W te zapewnienia nie wierzy jednak większość rolniczych organizacji. Podejrzewają, że to tylko początek głębszych zmian w KRUS-ie, których celem jest zwiększenie składek płaconych przez rolników. Podobne stanowisko ma w tej sprawie Polskie Stronnictwo Ludowe, ale zupełnie odmienne związek zawodowy rolników ojczyzna.

W jednym rolnicy zgadzają się na pewno. Jeżeli rząd w ramach planu Hausnera zamierza uzależnić wysokość składki krusowskiej od rolniczych dochodów to musi to być dochód faktyczny, a nie zryczałtowany.


POWIĄZANE

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocn...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę