aaa_TSW_2023
CTR_2023

Dla kogo VAT?

12 stycznia 2005

Jednym przysługuje zwrot w całości, inni będą go odbierać stopniowo. Mowa o podatku VAT w programie SAPARD. Rozporządzenie Ministra finansów w tej sprawie ukazało się jeszcze 29 lipca, ale ustalenie ostatecznej interpretacji przepisów potrwało kilka miesięcy.

Z rozliczeniem podatku od towaru i usług nie maja problemu przedsiębiorcy. "Wszystkie zakłady są płatnikami VAT-u i tym samym rozliczają ten VAT z Urzędem Skarbowym a my płacimy koszty kwalifikowane netto" - powiedział wiceprezes ARiMR Edward Adamiec

Samorządy mogą liczyć na zwrot VAT-u tylko i wyłącznie wtedy gdy pieniądze z SAPARD-u przeznaczyły na budowę dróg. W wypadku innych inwestycji, które będą przynosiły dochody na zwrot podatku liczyć nie mogą.

Bardziej skomplikowana jest sytuacja u rolników indywidualnych. Ci, którzy prowadzą księgi rachunkowe VAT odzyskają w Urzędzie Skarbowym. "Druga grupa rolników to jest rolnicy tzw. ryczałtowcy. Czyli ci, którzy dostarczają produkty na fakturę RR do przetwórstwa rolno-spożywczego, bądź do hurtowni. I teraz Ci rolnicy maja zwracany ten VAT w fakturach" - dodał Edward Adamiec.

Rolnicy są z tego powodu bardzo niezadowoleni. "Podpisując ten wniosek umowę po prostu nie wiedzieliśmy, że będziemy mieć takie problemy" - powiedziała Zofia Lewandowska z Michałowic.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nie można zwrócić VAT-u rolnikowi, który może go odzyskać. "Ponieważ Trybunał Obrachunkowy w Brukseli bardzo się tą sprawą interesuje my musimy przestrzegać te zasady gdyż w przeciwnym wypadku musielibyśmy równowartość złego zakwalifikowania VATU oddać do Brukseli" - poinformował wiceminister finansów Stanisław Stec

Zwrot kosztów razem z podatkiem przysługuje natomiast tym rolnikom, którzy nie sprzedają swoich produktów w punktach skupu. "Rolnik, który jest zarejestrowany jako podatnik VAT czy inny beneficjent może od 1 stycznia 2005 zwrócić się do Urzędu Skarbowego o interpretację czy ma prawo zwrotu VATU czy nie. Natomiast nie może żądać zaświadczeń czy on sprzedaje, komu on sprzedaje towary bo to on sam wie kiedy towary sprzedaje" - dodał Stec

"Urząd Skarbowy jest zobowiązany w ciągu 2 miesięcy dać mu tak zwaną interpretację wiążącą" - powiedział Edward Adamiec. W najgorszej sytuacji są rolnicy, którzy tylko niewielką część swoich produktów sprzedają na podstawie faktur. W ich przypadku odzyskanie VAT-u wydanego na inwestycje z programu SAPARD jest praktycznie nie możliwe.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę