Dodatkowe ubezpieczenie wskazane

18 sierpnia 2004

Mniejsza liczba osób wyjeżdżających na wakacje za granicą, zwiększone zagrożenie atakami terrorystycznymi, a w ostatniej kolejności pojawienie się druków E 111 – podają firmy ubezpieczeniowe jako główne przyczyny spadku zainteresowania polisami od nieszczęśliwych wypadków na czas wyjazdów turystycznych.

Praktycznie każda firma ubezpieczeniowa ma w swojej ofercie tego typu ubezpieczenie. W PZU jest to polisa „Bezpieczny Pobyt”, w Warcie – „Warta Travel”, a Allianz oferuje ubezpieczenie „Globtroter”. Jak powiedziała Lidia Deja, rzecznik prasowy Warty, od maja br. zainteresowanie tego typu polisami nieznacznie spadło.

Wpływ na tę sytuację miała przede wszystkim sytuacja na świecie – m.in. nasilone akty terrorystyczne i działania wojenne. Pojawił się również formularz E-111 (do końca lipca NFZ wydał ich ponad 350 tys.). Natomiast Generali Życie nie zarejestrowało zmniejszonej liczby sprzedanych polis ubezpieczenia zdrowotnego. W czerwcu br. zostało sprzedano ponad 2,5 raza więcej polis niż w czerwcu 2003 r.

Chociaż posiadanie formularza E 111 daje prawo korzystania z świadczeń zdrowotnych na zasadach, jakie obejmują innych obywateli UE, to nie jest on gwarancją całkowitej bezpłatności usług zdrowotnych. Wszystko zależy od tego, w jakim kraju Unii aktualnie przebywamy – świadczenia bezpłatne we Francji, nie muszą być darmowe np. w Niemczech. Za pewne usługi pacjent zapłaci z własnej kieszeni. Te koszty nie podlegają refundacji NFZ. Dlatego fundusz zaleca wykupienie przed wyjazdem dodatkowej polisy ubezpieczeniowej od nieszczęśliwych wypadków. Z niej zostaną pokryte ewentualne koszty świadczeń pełnopłatnych nie refundowanych przez fundusz (np. transport karetką pogotowia, pobyt w szpitalu lub konsultacja lekarska). Wysokość składki uzależniona jest m.in. od długości pobytu za granicą oraz rodzaju ubezpieczenia. Przykładowo osoba wyjeżdżająca na dwa tygodnie do Francji zapłaci, w zależności od wykupionego wariantu, od 28 zł do 89 zł.

Za jakie świadczenia zdrowotne pacjent zapłaci z UE

kraj ambulatorium lekarstwa szpital
Cypr 1 funt 20-30 proc.  
Czechy   częściowa lub pełna odpłatność w zależności od rodzaju leku  
Dania   15-100 proc.  
Estonia Do 50 koron Od 20 do 50 koron (ryczałt) + od 25 do 50 proc. różnicy pomiędzy ceną leku a ww. ryczałtem 25 koron/1 dzień do 10 dni
Francja Ok. 45 euro 35-65 proc. Ok. 100-160 euro + koszty operacji np. wyrostka robaczkowego (ok. 500 euro) + opłata dobowa 10,67 euro
Grecja   min. 25 proc.  
Hiszpania   40 proc.  
Niemcy 10 euro Wysokość opłaty zależy od ilości zapisanych leków 10 euro
Portugalia Od 1,5 do 5 euro 40-100 proc. Opłaty za badania
Słowacja 20 koron 20 koron 50 koron/1 dzień
Włochy Do 36,15 euro Ryczałt lub pełny koszt  
 

POWIĄZANE

W 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych, powielających fałszywe informacje d...

Doprecyzowując przepisy, nie dokręcajmy regulacyjnej śruby! Od dawna wiadomo, że...

Jak dowiadujemy się z komunikatu wydanego i opublikowanego na stronach interneto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę