Adama_poleposition_15.03_30.04

Dopłaty do ubezpieczeń

6 stycznia 2006

Zgodnie z nowymi przepisami składki na ubezpieczenia upraw i zwierząt powinny być teraz tańsze nawet o połowę. Ale zdaniem Izb Rolniczych dopłaty do ubezpieczeń będą dostępne dla niewielu rolników.

Kiedyś były obowiązkowe dla wszystkich teraz korzystają z nich nieliczni. Mowa o ubezpieczenia upraw oraz zwierząt gospodarskich. Ustawa o dopłatach do składek ubezpieczeniowych miała zastąpić krajową pomoc w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.

- Mogą to być szkody spowodowane huraganem, powodziami, deszczem nawalnym, powodziami, gradem, piorunem, obsunięciem się ziemi, lawina susza oraz w wyniku ujemnych skutków przezimowania bądź przymrozków wiosennych. – informuje Andrzej Kowalski - wice minister rolnictwa

Uprawy rolne będą objęte dopłatami w wysokości od 35 do 45 % składki. W przypadku większości zwierząt dotacje pokryją połowę kosztów ubezpieczenia.

STAWKI DOPŁAT

uprawy rolne        

  • ziemniaki, buraki cukrowe 35%
  • zboża, rzepak, rzepik, kukurydza 45%

zwierzęta gospodarskie

  • konie 45%
  • bydło, owce, kozy, świnie  50%

Źródło: Min. Rol.

Ministerstwo Rolnictwa podpisało umowy z pięcioma największymi towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Problem w tym, że nie wszyscy rolnicy będą mogli z tych dopłat skorzystać. A powody są co najmniej dwa. Po pierwsze w ustawie nie przewidziano dopłat do upraw warzywniczych i sadowniczych. Gdzie zagrożenie klęska żywiołową jest największe w przypadku przymrozków czy suszy.

Po drugie w budżecie zaplanowano na ten cel za mało środków.

- Wszystkie firmy, które złożyły swoje oferty wykorzystały maksymalny górny limit, jaki ustawa im gwarantuje to znaczy 3,5 % ubezpieczenia upraw i 0,5 % wartości ubezpieczenia zwierząt. To jak gdyby ogranicza jeszcze liczbę przyszłych beneficjentów i możliwości skorzystania z dobrodziejstw tej ustawy. – powiedział Robert Nowak z Krajowej Rady Izb Rolniczych

Do rozdysponowania jest 55 milionów złotych. To powinno wystarczyć na objęcie ubezpieczeniem z dopłatami miliona 600 tysięcy hektarów powierzchni upraw rolnych oraz półtora miliona sztuk zwierząt gospodarskich.


POWIĄZANE

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocn...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę