informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Advertisement Advertisement

Dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania

20 marca 2006

Rolnicy nie będą musieli zwracać dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW) w przypadku przekazania części gospodarstwa bądź rezygnacji z dzierżawy gruntów - dopuszczają to nowe przepisy rozporządzenia rządu. O dopłaty z tego tytułu ubiega się w tym roku ponad 700 tys. osób.

Jak poinformowała w czwartek PAP w komunikacie rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Iwona Musiał, do tej pory zgodnie z przepisami, rolnicy, którzy otrzymywali dopłaty z tytułu ONW nie mogli przez pięć lat od otrzymania płatności zmniejszyć powierzchni objętej takimi dopłatami bez konieczności zwrotu pieniędzy. Podobnie było w przypadku dzierżawy gruntów.

Zmiany wprowadzone 9 marca br. do stosownego rozporządzenia Rady Ministrów z 2004, określają, że rolnicy, którzy przekażą część gospodarstwa wraz ze zobowiązaniami kontynuowania działalności rolniczej, nie będą musieli zwracać pieniędzy z tego tytułu.

Przepis ten dotyczy także zerwanie umowy dzierżawy nie z winy dzierżawcy, które jest traktowane "jako siła wyższa" i nie będzie skutkowało koniecznością zwrotu takiej dopłaty.

Rzecznik zaznaczyła, że nie każde jednak zmniejszenie deklarowanej powierzchni będzie obciążone zwrotem płatności ONW. Jeżeli rolnik przekaże gospodarstwo bez jednoczesnego przekazania zobowiązań z tego tytułu, zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej lub umowa dzierżawy zostanie zerwana z jego winy, będzie zobowiązany do zwrotu wcześniej otrzymanych płatności ONW. Gdy przejmujący gospodarstwo objęte zobowiązaniem ONW zaniecha prowadzenia działalności rolniczej, będzie musiał zwrócić dopłatę, którą otrzymał zdający gospodarstwo.

Osoby, które przy ubieganiu się o przyznawaną przez ARiMR rentę strukturalną przekażą działki rolne i zostawią do 0,5 ha powierzchni objętej zobowiązaniem ONW, będą zwracać płatność tylko za pozostawioną sobie powierzchnię objętą zobowiązaniem.

Zmianie ulega również termin informowania ARiMR o przekazaniu posiadania gospodarstwa objętego zobowiązaniem ONW. Dotychczas wynosił on 35 dni - po zmianie będzie wynosił 14 dni.


POWIĄZANE

Od 15 kwietnia do 31 maja 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wni...

Dane geograficzne mogą dostarczyć informacji na temat tego, w co – i przede wszy...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w piśmie z dnia 30 kwietnia 2019 r. zwrócił...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę