dnikukurydzy_210818

Dotacje dopiero latem

13 listopada 2006

Rolnicy nie będą mogli skorzystać z nowych funduszy unijnych od początku przyszłego roku. - Na pewno nie zacznie być realizowane żadne z działań, bo Komisja Europejska nie zdąży zatwierdzić naszego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - mówi "Rz" Marek Zagórski, wiceminister rolnictwa.

Jeszcze dwa miesiące temu resort rolnictwa obiecywał, że od stycznia wystartują nowe fundusze na inwestycje w gospodarstwach rolnych i przemyśle spożywczym. Komisja Europejska jednak dopiero w tym miesiącu rozpocznie ocenę programów ze wszystkich państw członkowskich. Na analizę każdego ma sześć miesięcy, potem może zgłaszać swoje zastrzeżenia, a państwa członkowskie będą musiały na nie odpowiedzieć. - Realne wydaje się przyjęcieprogramu w maju - ocenia Marek Zagórski.

Dopiero wtedy polskie ministerstwo będzie mogło wydać odpowiednie rozporządzenia krajowe. Co więcej, bez przyjęcia programu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie może starać się o tzw. akredytację uprawniającą ją do wypłaty pieniędzy z nowych funduszy. - Postaramy się zrobić to bardzo sprawnie - obiecuje Marek Zagórski. W latach 2007 - 2013 polscy rolnicy otrzymają ponad 13,2 mld euro z unijnych funduszy.

Wnioski o dotacje z programu na lata 2004 - 2006 można jeszcze składać. Od początku tego tygodnia ARiMR wznowiła przyjmowanie wniosków o wspieranie gospodarstw niskotowarowych. Pomocy starczy jeszcze dla ok. 40 tys. rolników.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę