aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dotacje dopiero latem

13 listopada 2006

Rolnicy nie będą mogli skorzystać z nowych funduszy unijnych od początku przyszłego roku. - Na pewno nie zacznie być realizowane żadne z działań, bo Komisja Europejska nie zdąży zatwierdzić naszego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - mówi "Rz" Marek Zagórski, wiceminister rolnictwa.

Jeszcze dwa miesiące temu resort rolnictwa obiecywał, że od stycznia wystartują nowe fundusze na inwestycje w gospodarstwach rolnych i przemyśle spożywczym. Komisja Europejska jednak dopiero w tym miesiącu rozpocznie ocenę programów ze wszystkich państw członkowskich. Na analizę każdego ma sześć miesięcy, potem może zgłaszać swoje zastrzeżenia, a państwa członkowskie będą musiały na nie odpowiedzieć. - Realne wydaje się przyjęcieprogramu w maju - ocenia Marek Zagórski.

Dopiero wtedy polskie ministerstwo będzie mogło wydać odpowiednie rozporządzenia krajowe. Co więcej, bez przyjęcia programu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie może starać się o tzw. akredytację uprawniającą ją do wypłaty pieniędzy z nowych funduszy. - Postaramy się zrobić to bardzo sprawnie - obiecuje Marek Zagórski. W latach 2007 - 2013 polscy rolnicy otrzymają ponad 13,2 mld euro z unijnych funduszy.

Wnioski o dotacje z programu na lata 2004 - 2006 można jeszcze składać. Od początku tego tygodnia ARiMR wznowiła przyjmowanie wniosków o wspieranie gospodarstw niskotowarowych. Pomocy starczy jeszcze dla ok. 40 tys. rolników.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę