aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Droższe paliwo i alkohol

16 grudnia 2003

Za kilka tygodni wzrosną stawki akcyzy na papierosy, alkohole i paliwa – wynika z projektu nowego rozporządzenia ministra finansów.

Planowana na 16 stycznia podwyżka kwotowej części podatku akcyzowego od papierosów oznaczałaby, że za 1000 sztuk trzeba będzie zapłacić 64 zł zamiast dzisiejszych 57 zł. W przypadku paliw i alkoholi podwyżka nastąpiłaby już 1 stycznia. Stawka podatku od benzyny bezołowiowej ma wynieść 1514 zł za 1000 litrów (dziś 1498 zł), zaś od oleju napędowego 1063 zł (dziś 1051 zł). Szykuje się też podwyżka akcyzy na gaz do napędu samochodów z 450 do 455 zł za 1000 kg.

W niewielkim stopniu wzrośnie akcyza na olej opałowy ze 195 na 197 zł. Jednak ministerstwo zapowiada stosowanie ulg za używanie biokomponentów w paliwach (1,80 zł za każdy ich litr w paliwie). Podwyżki akcyzy na alkohole również będą kilkuprocentowe. Stawka podatku na piwo wzrośnie z 6,86 zł za hektolitr do 6,94 zł. Za hektolitr wina trzeba będzie zapłacić 138 zł, zamiast dzisiejszych 136 zł.

Resort finansów chce też podwyższyć akcyzę na wyroby spirytusowe. Nowa stawka wynosiłaby 4450 zł, zamiast dzisiejszej stawki 4400 zł od hektolitra czystego spirytusu. Nowe rozporządzenie, do którego projektu dotarła Polska Agencja Prasowa, miałoby obowiązywać do końca kwietnia 2004 r. Wtedy prawdopodobnie zacznie obowiązywać nowa ustawa o akcyzie (nadal trwają nad nią prace w Sejmie), co może oznaczać kolejna podwyżkę stawek. Ministerstwo na razie konsultuje swoje zamiary z organizacjami przedsiębiorców, zaś ogłoszenie nowych przepisów ma nastąpić jeszcze w grudniu br.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę