Droższy import ze Słowenii

17 lipca 2003

Od 29 lipca znikną preferencje dla słoweńskich słodyczy i przetworów warzywno-owocowych.

Wycofanie preferencji dla tych wyrobów oznacza, że importerzy będą płacili wyższe cła. Zamiast dotychczasowych 12% na wyroby cukiernicze, stawka celna wyniesie 30 procent plus dodatkowe cło zależne od zawartości cukru w importowanych wyrobach. 

W przypadku przetworów z warzyw i owoców znikną z taryfy obniżone stawki celne rzędu 4-11 procent. Będą natomiast stosowane stawki w wysokości od 35 do 60 procent, zależnie od rodzaju towaru. Rządowe rozporządzenie przewiduje, że dla towarów sprowadzanych w ramach kontraktów zawartych przed jego wejściem w życie będą stosowane dotychczasowe stawki celne, o ile zgłoszenie do odprawy celnej nastąpi w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie zmian taryfowych.

Ze Słowenią jesteśmy związani umową o wolnym handlu w ramach porozumienia CEFTA. Obecne zawirowania znikną po wejściu państw CEFTA do Unii Europejskiej. 

Zmieniające taryfę celną rozporządzenie Rady Ministrów z 9 lipca bieżącego roku opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 122, poz. 1145. Wejdzie w życie 29 lipca 2003 roku.


POWIĄZANE

Realizując wniosek z VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, Zarząd KRIR ...

Oceny bieżącej koniunktury wśród konsumentów oraz przyszłej poprawiły się w stos...

40 projektów związanych z budową i modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę