EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Działkowcy nadal nie płacą

2 czerwca 2003

Senat nie wniósł poprawek do ustawy zwalniającej pracownicze ogrody działkowe z podatków. Zwolnienia, tak jak uchwalił Sejm, będą obowiązywały z mocą wsteczną od 1 stycznia 2003 r.

Najwięcej kontrowersji, zarówno w Sejmie, jak i podczas dyskusji w Senacie, wzbudzała data wejścia w życie wprowadzającej zwolnienia dla działkowców nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku rolnym. Przypomnijmy, iż wskutek ubiegłorocznych zmian w przepisach okazało się, iż od 1 stycznia br. pracownicze ogródki działkowe, jak też Polski Związek Działkowców, nie mają już pełnych zwolnień z podatku od nieruchomości i podatku rolnego.

Niektóre działki, w zależności od klasy gruntu, powinny być z tą datą opodatkowane podatkiem rolnym. Natomiast altany trwale związane z gruntem zaczęły podlegać z tym dniem podatkowi od nieruchomości. Niektóre gminy zaczęły naliczać te podatki, inne, nie wiedząc, jak prawidłowo interpretować nowe przepisy, nie wydały odpowiednich decyzji podatkowych.

Uchwalona przez Sejm i zaakceptowana, bez poprawek przez Senat, nowelizacja ponownie zwalnia działkowców (tylko użytkowników pracowniczych ogrodów działkowych) z podatków: rolnego i od nieruchomości. Zwolnienie to ma obowiązywać z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia br. Senatorowie z Komisji Administracji zarzucali, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucją. Jednak w ostatecznej wersji nie zostało ono przez Senat zmienione. W konsekwencji, gminy, które wydały w tym roku decyzje podatkowe w sprawie ogródków, będą miały nieco zamieszania.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę