aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

E-faktury na papierze

20 września 2005
Faktury elektroniczne (e-faktury) cieszą się dużym zainteresowaniem, ale na razie mało firm zdecydowało się na ich wdrożenie - wynika z poniedziałkowego seminarium "Faktura elektroniczna - pierwsze doświadczenie". Jeszcze w tym roku e- faktur będą używały niektóre sieci handlowe w kontaktach ze swoimi dostawcami.

Rozporządzenie ministra finansów z 14 lipca br. wprowadziło do polskiego prawa instytucję faktury elektronicznej, która może być wystawiona i przesłana drogą elektroniczną (np. poprzez Internet).

Taki sposób wysyłania faktur będzie możliwy po uzyskaniu uprzedniej akceptacji odbiorcy faktury. Według rozporządzenia, każda e-faktura musi zostać podpisana przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Dyrektor ds. rozwoju Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jednego z czterech centrów certyfikacyjnych w Polsce zajmujących się wydawaniem certyfikatów używanych przy podpisie elektronicznym) Bartosz Zawisza powiedział PAP, że do Wytwórni zgłasza się dużo firm zainteresowanych e-fakturami, w tym duzi, masowi nadawcy faktur papierowych, ale do tej pory jeszcze żaden z nich nie rozpoczął stosowania faktur elektronicznych.

Podobnie jest w innym centrum certyfikacyjnym - w Krajowej Izbie Rozliczeniowej (KIR) - która do tej pory wydała kilkadziesiąt kart do podpisów elektroniczych dla podmiotów, chcących korzystać z e- faktur. Jak powiedział PAP Robert Popłoński z KIR, podpis elektroniczny na potrzeby e-faktur kupują na razie średnie firmy, lecz także duże przedsiębiorstwa są nimi zainteresowane.

"Barierą jest obowiązek zgłoszenia jej używania naczelnikowi urzędu skarbowego. Od nowego roku będzie można stosować e-faktury bez potrzeby zgłaszania, więc uważam, że na poważnie zaczną być stosowane w 2006 roku" - uważa Zawisza.

Dodał, że do tego czasu PWPW chce przygotować rozwiązania, które pozwolą na lepsze wykorzystanie możliwości, jakie daje e-faktura. "Istotne będzie nie samo wysłanie faktury przez internet, ale przetwarzanie e-faktury wewnątrz firmy przez programy finansowo- księgowe" - zaznaczył Zawisza.

Według niego, PWPW nie zajmie się tworzeniem oprogramowania finansowo-księgowego, lecz będzie w tym zakresie współpracowało z firmami informatycznymi.

Bartłomiej Wójtowicz z Comarchu poinformował PAP, że do końca tego roku e-faktur mają zacząć używać 4 sieci marketów. Według niego, pierwszy będzie Carrefour, który ma to zrobić w październiku. W kolejce za nim są sklepy Aholda.

"Dla tych sieci używanie faktur elektroniczych nie jest niczym nowym. Do tej pory robiły to za pomocą systemu elektronicznej wymiany dokumentów (EDI), który jednak wymagał, by na koniec miesiąca przesłać wszystkie wysłane faktury w formie papierowej. Przy użyciu podpisu elektronicznego znika ten obowiązek" - powiedział Wójtowicz.

EDI jest w Polsce używany od 2001 roku, kiedy Ahold rozpoczął elektroniczną wymianę dokumentów z 1,5 tys. swoich dostawców. Obecnie używa go 20 sieci handlowych i 4,5 tys. przedsiębiorców. Miesięcznie EDI przekazuje 3,6 mln faktur.

Podpis elektroniczny pozwala na potwierdzanie autentyczności dokumentu i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną. Istnieją dwa rodzaje e-podpisu: zwykły i bezpieczny. Ten drugi musi mieć certyfikat, wydawany przez centrum certyfikacji, który dodatkowo potwierdza autentyczność danych nadawcy. Jego stosowanie jest droższe. E-faktura musi być potwierdzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę