Europejska inflacja na poziomie 2 procent

4 czerwca 2003

Inflacja w 12 krajach strefy euro spadła poniżej 2 procent – poformowało Biuro Statystyczne Komisji Europejskiej Eurostat. Eksperci oczekiwali spadku inflacji poniżej tej granicy dopiero w drugiej połowie roku. Ich zdaniem niższa inflacja skłoni Europejski Bank Centralny do obniżenia stóp procentowych.

W Brukseli mówi się, że obniżka stóp procentowych jest konieczna, ponieważ unijna gospodarka znajduje się w stanie zapaści i tańsze kredyty powinny sprzyjać jej ożywieniu. Eurostat obok optymistycznych danych na temat inflacji, opublikował także tzw. Wskaźniki zaufania, z których wynika, że wśród przedsiębiorców wyraźnie się ono obniżyło.

Problemem są nie tylko wysokie w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi stopy procentowe, ale także kurs euro do dolara. Drogie euro wzmacnia pozycję europejskiej waluty na świecie, lecz nie sprzyja eksportowi. Dlatego w komentarzach po szczycie w Evian, prasa brukselska odnotowuje z zadowoleniem obietnice prezydenta Busha, że będzie bronił silnego dolara.

Słaby dolar daje przewagę amerykańskim eksporterom, co boleśnie zaczyna odczuwać unijny przemysł. W ciągu minionych 6 miesięcy, wartość euro wobec dolara wzrosła blisko o 20 procent.


POWIĄZANE

Dla ułatwienia osobom zainteresowanym pogłębieniem wiedzy w zakresie rzetelności...

W 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych, powielających fałszywe informacje d...

Doprecyzowując przepisy, nie dokręcajmy regulacyjnej śruby! Od dawna wiadomo, że...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę