CTR_80917

Fundusze na scalenia

1 września 2003

Tylko 1,25 mln euro otrzyma Małopolska z funduszy unijnych na scalenia gruntów rolnych. Może się jednak okazać, że nawet tych pieniędzy nie uda się wydać, bo od wielu lat w Małopolsce nie doszło do żadnego scalenia gruntów rolnych.

Na obszarze województwa małopolskiego jest ok. 4 mln działek rolnych przy ponad 200 tys. gospodarstw rolnych. Z danych Urzędu Marszałkowskiego wynika, że wnioski rolników o scalenia gruntów rolnych obejmują w sumie powierzchnię 20 tys. ha. Małopolski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ocenia, że problem jest znacznie poważniejszy. Scaleniami na Pogórzu nikt się nie interesuje – przestrzegał wczoraj starostów na spotkaniu z marszałkiem województwa Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora oddziału ARiMR w Krakowie. Wnioski, o których wie Urząd Marszałkowski, dotyczą tylko tych rolników, którym scalenia mają przynieść wzrost produkcji rolnej. Presja na scalenia pojawi się wtedy, gdy pierwsze setki rolników nie dostaną dopłat z Unii Europejskiej. Dyrektor Kosiński przypomniał, że pilotażowa akcja wypełniania wniosków o dotacje unijne pokazała, że 3,5-hektarowe gospodarstwo rolne może być rozproszone aż na 170 działkach.

Właśnie wymóg posiadania upraw na stosunkowo dużych działkach (nie mniejszych niż 30 arów) może zmusić rolników do wyrażania zgody na scalenia. Do tej pory próby scaleń nie udawały się z powodu braku zgody właścicieli działek rolnych. To nie jest polska specyfika – zaznaczył marszałek Janusz Sepioł. – Nawet w Hiszpanii prowadzący scalenia byli okupowani przez rolników i musiała interweniować policja.

Dodatkowy kłopot to skomplikowana sytuacja prawna - scalenia gruntów to zadanie starostów, pieniędzmi na ten cel dysponuje wojewoda, a zlecenie wykonują jednostki podległe marszałkowi.


POWIĄZANE

Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego w odpowiedzi na pismo Posła Jar...

Jest akt oskarżenia przeciwko 9 osobom, które miały ustawiać przetargi na...

Zakup 54 niskoemisyjnych autobusów, budowę parkingów, dróg, ścieżek rowerowych i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę