aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Hausner nie oczekuje zmiany stóp na najbliższym posiedzeniu RPP

25 maja 2004

Wicepremier Jerzy Hausner raczej nie spodziewa się podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) podczas posiedzenia rozpoczynającego się we wtorek.

Po przeanalizowaniu wszystkich elementów taka decyzja chyba byłaby uznana za ciut za wczesną –  powiedział PAP Hausner. Według niego za podniesieniem stóp może przemawiać wzrost presji inflacyjnej. "Nie mamy jednak jeszcze wyraźnego wzrostu tzw. inflacji bazowej, to, co się dzieje na rynku dóbr przemysłowych, nie przenosi się jeszcze na dobra konsumpcyjne -więc wydaje mi się, że obecnie jest moment, aby to wnikliwie przeanalizować, ale może jeszcze nie podejmować decyzji" -wyjaśnił.

Dodał, że podniesienia stóp procentowych przez RPP można się spodziewać w perspektywie najbliższych dwóch miesięcy. W kwietniu Rada zmieniła, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nastawienie w polityce pieniężnej z neutralnego na restrykcyjne. Stopy procentowe utrzymała jednak na pułapie z czerwca ubiegłego roku. Stopa interwencyjna wynosi nadal 5,25 proc. Wicepremier Hausner uczestniczy w seminarium "Rozwój obszarów wiejskich - perspektywa zatrudniania poza rolnictwem", które w poniedziałek odbywa się w Krakowie.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę