aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IKE ucieczką przed podatkiem Belki

31 sierpnia 2004

Prawdopodobnie od 1,5 do 3 mln Polaków skorzysta z możliwości dodatkowego oszczędzania na starość na indywidualnych kontach emerytalnych, które zostały zwolnione z podatku Belki.

Od 1 września br. każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat, mieszkająca i płacąca podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce, będzie mogła założyć IKE. Właściciele IKE zostali zwolnieni z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Zwolnienie to obejmuje wypłaty środków z konta przez właściciela po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat kobiety i mężczyźni lub po uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury) oraz ich wypłaty na rzecz osób, które zmarły właściciel IKE wskazał jako uposażone.

– Nie ustanowiono górnego wieku dla oszczędzającego – wyjaśniał Krzysztof Pater, minister polityki społecznej na wczorajszej konferencji prasowej. – Dlatego prawo do skorzystania z ulgi podatkowej ma także osoba 70-letnia, która zobowiąże się do wpłacania 50 proc. wartości maksymalnych wpłat przez trzy lata przed likwidacją konta.

Z ulgi podatkowej można jednak skorzystać pod warunkiem gromadzenia oszczędności tylko na jednym IKE. Ustawodawca dodatkowo wprowadził limit kwoty zwolnionej z podatku. Wynosi ona 150 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Średnio miesięcznie będzie można wpłacać około 300 zł. W tym roku będzie to kwota 3435 zł, którą należy wpłacić na konto do końca br.

W najbliższych miesiącach będziemy mieli do czynienia z ostrą rywalizacją między instytucjami finansowymi, które będą walczyć o nowych klientów – dodaje K. Pater.
IKE będzie można założyć:

• w otwartych funduszach inwestycyjnych lub specjalistycznym funduszu inwestycyjnym otwartym,
• w domach maklerskich lub bankach prowadzących działalność maklerską,
• w firmach ubezpieczeń na życie,
• w bankach.

Ubezpieczony wybierający daną instytucję oferującą IKE będzie miał prawo do zmiany. Te osoby, które już teraz mają umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, będą mogły kontynuować wykupioną przez siebie polisę jako IKE.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę