Im krótsze zwolnienie, tym wyższe świadczenie

19 stycznia 2005

Od 8 lutego zmienią się zasady wypłacania i przyznawania zasiłków chorobowych, a także świadczeń rehabilitacyjnych.

Zmiany te będą konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 72). Nowe przepisy przewidują, że okres pobierania zasiłku chorobowego zostanie wydłużony do 182 dni (ze 180 dni obowiązujących obecnie).

Jeśli niezdolność do pracy będzie wynikiem gruźlicy, zasiłek nadal będzie przysługiwał przez 270 dni. Nie będzie już można przedłużać okresu wypłaty zasiłku chorobowego o kolejne 3 miesiące, a zasiłek chorobowy wypłacany od 91 dnia trwania choroby - wyniesie 80 proc. podstawy, a nie 100 proc., jak dotychczas.

Oprócz kobiet w ciąży i osób, które ulegną wypadkowi w drodze do lub z pracy, do zasiłku chorobowego obliczanego od 100 proc. podstawy wymiaru będą też uprawnione osoby przebywające na zwolnieniu: wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz ci, którzy poddali się zabiegowi ich pobrania. Zyskają oni też prawo do wynagrodzenia wypłacanego w pierwszych 33 dniach choroby w podwyższonym wymiarze 100 proc. Podstawę służącą do wyliczenia zasiłku chorobowego będzie stanowić okres 12 miesięcy.

Zmiany w ustawie zasiłkowej przewidują też, że świadczenie rehabilitacyjne w pełnym wymiarze (100 proc. podstawy wymiaru) przysługiwać będzie jedynie kobietom w ciąży. Zostali więc pozbawieni tego prawa poszkodowani w wypadkach w drodze do lub z pracy. Dodatkowo wprowadzono nową zasadę ustalania jego wysokości. W ciągu trzech pierwszych miesięcy jego wypłacania wyniesie ono 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a po tym czasie spadnie do obecnie obowiązującej wysokości 75 proc. Nowela zlikwidowała też przywileje związane z chorobą dla m.in. wybranych nauczycieli czy pracowników urzędów.

Zasiłki chorobowe, do których osoby nabyły prawo przed wejściem w życie nowych przepisów, będą wypłacane na warunkach i w wysokości określanych w przepisach dotychczasowych za cały czas nieprzerwanej niezdolności do pracy.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę